Vesmírná školaVesmírná školaVesmírná školaVesmírná školaVesmírná školaVesmírná škola

Aktuální číslo:

2024/12

Téma měsíce:

Expedice

Obálka čísla

Jazyk e-mailového dopisu

 |  5. 3. 1998
 |  Vesmír 77, 177, 1998/3

Kdysi se model komunikace telegramem výstižně demonstroval na nejstručnější žádosti o peníze: DOSLY, POSLI! Má už svůj model i komunikace e-mailová? Není to tak jednoduché. S telegramem ji spojuje psaní (zatím nejvíce užívané) bez háčků a čárek. Jinak e-mail dosud hledá své místo někde mezi klasickým dopisem a spontánním rozhovorem, mezi veřejným a soukromým sdělením, mezi oficiálností a naprostou neformálností.

Charakteristické je, že pisatel se k napsanému nevrací, text neopravuje (což poněkud připomíná mluvenou řeč). E-maily se hemží chybami. Myšlenky často předbíhají prsty na klávesnici, něčím email připomíná korespondenční lístek, na který se rychle čmáře. K nepozornosti pisatele zároveň patří všeobecná tolerantnost příjemcova.

Na rozdíl od klasického dopisu se v e-mailu očekává okamžitá odpověď, mluvčí se střídají – a nemusí být jen dva. Tím se tento způsob komunikace poněkud podobá psaní rozverných nápisů po zdech, k nimž kolemjdoucí připisují další nejapnosti.

Způsob, jímž se pisatel prezentuje v textu, je na jednu stranu neosobní (podpis šifrou mnohdy nedovoluje ani určení pohlaví pisatele), na druhou stranu nese rysy bezprostřednosti, obojí se všelijak prolíná. Vzniká paralelní soukromo-veřejná komunikace. Pisatel se nachází v sociální izolaci, ale používá některé výrazové prostředky známé z rozhovoru tváří v tvář. Dvojznačný je ostatně i titulek článku S. Čmejrkové: Čeština v síti. Rybářská síť – na rozdíl od počítačové – spíš svazuje. (Naše řeč 80, 225, 1997/1)

Ke stažení

OBORY A KLÍČOVÁ SLOVA: Různé
RUBRIKA: Aktuality

O autorovi

Pavla Loucká

Mgr. Pavla Loucká (*1950) vystudovala obor čeština-jugoslavistika na Filozofické fakultě UK v Praze. V redakci Vesmíru se zabývá jazykovou úpravou textů a popularizací češtiny. Deset let (1996–2006) psala pro Vesmír jazykové koutky. Je autorkou dvou knih o češtině: „Zahrada ochočených slov“ (Dokořán 2007) a „Dech, duch a duše češtiny“ (Albatros 2008).

Doporučujeme

Pěkná fotka, nebo jen fotka pěkného zvířete?

Pěkná fotka, nebo jen fotka pěkného zvířete?

Jiří Hrubý  |  8. 12. 2024
Takto Tomáš Grim nazval úvahu nad svou fotografií ledňáčka a z textové i fotografické části jeho knihy Ptačí svět očima fotografa a také ze...
Do srdce temnoty

Do srdce temnoty uzamčeno

Ladislav Varadzin, Petr Pokorný  |  2. 12. 2024
Archeologické expedice do severní Afriky tradičně směřovaly k bývalým či stávajícím řekám a jezerům, což téměř dokonale odvádělo pozornost od...
Vzhůru na tropický ostrov

Vzhůru na tropický ostrov

Vojtěch Novotný  |  2. 12. 2024
Výpravy na Novou Guineu mohou mít velmi rozličnou podobu. Někdo zakládá osadu nahých milovníků slunce, jiný slibuje nový ráj na Zemi, objevuje...