Arktida2024banner2Arktida2024banner2Arktida2024banner2Arktida2024banner2Arktida2024banner2Arktida2024banner2

Aktuální číslo:

2025/1

Téma měsíce:

Exploze

Obálka čísla

Kančí les v českém pohraničí?

(Vesmír 76, 295, 1997/5)
 |  5. 7. 1997
 |  Vesmír 76, 364, 1997/7

Ve Vesmíru se dozvídáme, že Kančí les (podle překladu jména Sudéta z keltštiny) se vyskytoval snad v horské soustavě na severu Čech nebo zahrnoval „všechny kopečky“ v Čechách kromě Šumavy, která se označuje za Gabretu. [...] Obrátíme-li se do 2. století k Ptolemaiovi, zjistíme, že jako Sudety lze akceptovat území Čech na jih od polabské a pooheřské nížiny, včetně Šumavy. Ptolemaiovu Gabretu – jako místní „hylé“ – je nutno považovat za osamocený lesem porostlý kopec čnící v krajině jako výrazný orientační objekt. Pro Gabretu se hodí bez větších pochybností Kleť – okrajový vrchol Šumavy. Leží pod ním oppidum Třísov. Podobně lze Ptolemaiův Semanus hylé považovat za náš bájemi opředený Říp. V tomto případě je však možno uvažovat i o jiných kopcích, jako jsou Trosky, Bezděz, Ještěd. Poněkud jednodušší je situace na Moravě, kde za Orkynios drymos je nutno považovat Velký Kosíř u Prostějova a za Lunu Pavlovské vrchy. Větší pohoří v Čechách lze bez podstatnějších kontrastů s dosavadními představami popsat takto: Ptolemaiův Askiburgion oros představuje krkonošsko-jesenickou jednotku, Melibokon oros je však souhrn Duryňského lesa a Krušných hor. Sarmatika jsou Západní Kaprpaty. Tak se uzavírá obraz jihovýchodní části Ptolemaiovy Velké Germanie.

Radan Květ


Odpověď autorky: Podrobnější informace o Ptolemaiově Gabretě či Gambrétě jakožto Šumavě a Sudétě jakožto buď Krušných horách s přilehlými horstvy, nebo horstvu na severu i uprostřed Čech (nikoli už na jihu) lze najít v těchto publikacích: L. Olivová ad.– Pomístní jména v Čechách (Academia, Praha 1995); I. Lutterer, M. Majtán, R. Šrámek – Zeměpisná jména Československa (Academia, Praha 1982), V. Šmilauer – Jméno Sudety (Zpravodaj místopisné komise AV ČR, Praha 1970). Z uvedených prací jsem také čerpala podklady pro svoji glosu. Již ze dvou uváděných lokalizací Sudéty je patrné, že identifikovat horstva na Ptolemaiově mapě není snadné.

Děkujeme za vaši práci pro přírodu, za články, jež pomáhají vychovávat k citu a přemýšlení o naší přírodě.

Vám všem mnoho dobrého přeje a s úctou zůstává

Pavla Loucká

OBORY A KLÍČOVÁ SLOVA: Různé

O autorech

Radan Květ

Pavla Loucká

Doporučujeme

Exploze, které tvoří

Exploze, které tvoří uzamčeno

Supernovy vytvářejí v mezihvězdném prostředí bubliny. V hustých stěnách bublin vznikají hvězdy. A to, co začalo výbuchem, končí hvězdou.
Mrtví termiti odpovídají na evoluční otázky

Mrtví termiti odpovídají na evoluční otázky uzamčeno

Aleš Buček, Jakub Prokop  |  6. 1. 2025
Termiti představují odhadem čtvrtinu globální biomasy suchozemských členovců. Naší snahou je pochopit, jak dosáhli ekologického úspěchu, jak se...
Objev země Františka Josefa

Objev země Františka Josefa

Zdeněk Lyčka  |  6. 1. 2025
Soukromá rakousko-uherská polární výprava v letech 1872–1874 nedosáhla zamýšleného cíle, jímž bylo proplout Severní mořskou cestou a případně...