Grada2024Grada2024Grada2024Grada2024Grada2024Grada2024

Aktuální číslo:

2024/7

Téma měsíce:

Čich

Obálka čísla

Z odborných časopisů

 |  5. 11. 1997
 |  Vesmír 76, 654, 1997/11

Život po menopauze?

Otázka evoluční teorie „Proč žijí ženy tak dlouho po menopauze?“ není z hlediska přírodního výběru nemístná – přírodní výběr dává přednost všemu, co zvyšuje reprodukci, takže z evolučního hlediska by nebyl pro život po menopauze žádný důvod. Na zasedání americké Paleoantropologické společnosti předložila Kristen Hawkesová z Utažské univerzity hypotézu, že v sběračsko-loveckých společnostech zajišťovaly babičky přežití vnuků a tím zvyšovaly plodnost svých dcer. Tato hypotéza naznačuje, že přírodní výběr zvýhodňoval menopauzu, protože pouze babičky, které nemusí krmit vlastní děti, mají čas na vnuky. Antropoložka Sarah B. Hrdy z Kalifornské univerzity říká: Je to první vážný pokus změnit široce přijímaný názor, že rodina se u lidí vyvinula z potřeby, aby muži pomáhali matkám.

Science 276, 536, 1997

který omezuje používání CFC, proběhlo bez velké pozornosti (byl podepsán 16. září 1987). Nic převratného se totiž nekonalo. Mario Molina z Massachusettské techniky, který spolu se S. Rollandem publikoval první práci upozorňující na možné nebezpečí z používání CFC, se zadostiučiněním konstatoval, že protokol je vynikající příklad, kdy mezinárodní společnost spoluprací dosáhne fungujícího výsledku. Koncentrace chloru v stratosféře počala klesat.

Není ale všechno tak růžové: protokol zakazuje výrobu, nikoli však prodej. A tak se z rozvojových zemí pašují CFC a jejich cena není o mnoho nižší než cena kokainu na ulici (tvrdí D. Spurgeon v Nature). Americký státní zástupce T. Watts-Fitzgerald říká, že zatímco při výrobě drogy crack z kokainu a jejího prodeje se dosahuje 400% zisku, prodej freonu může přinést zisk až 1300 %!

Nature 389, 219, 1997

Tři a půl metru vysoká socha Izáka Newtona před novou budovou britské knihovny obnovila debatu o významu malby básníka a umělce 18. století Williama Blakea. Sochař Eduardo Paolozzi vytvořil sochu podle obrazu I. Newtona, kterého Blake namaloval jako tyranského Boha. Je známo, že Blakeův vztah k Newtonovi byl velice kritický. Paolozzi tvrdí, že jeho socha ukazuje, jak jsou umění a věda propojeny. Historik vědy Cambridžské univerzity S. Schaffer zdůrazňuje, že Blake byl jeden z prvních básníků, který se pokoušel pochopit důsledky Newtonovy filozofie, zatímco většině současníků postačilo oslavovat triumfy rozumu. Blake měl také kritické výhrady vůči knihovnám: cítil, že shromažďují znalosti proto, aby byly předváděny, nikoli proto, aby byly používány.

Nature 389, 221, 1997

Francouzský ministr pro školství, vědu a technologii C. Allgre vyhlásil plán napojit během tří let 80 % z francouzských 71 800 škol na počítačovou síť internet. Náklady odhaduje na více než miliardu franků. Jen 10 % středních škol a pouze 400 základních škol je napojeno na internet.

Nature 389, 112, 1997

Ke stažení

OBORY A KLÍČOVÁ SLOVA: Různé
RUBRIKA: Aktuality

O autorovi

redakce

* *

Doporučujeme

Algoritmy pro zdraví

Algoritmy pro zdraví

Ondřej Vrtiška  |  8. 7. 2024
Umělá inteligence proniká do medicíny a v následujících letech ji nejspíš významně promění. Regina Barzilay z MIT má pro vývoj nástrojů...
Mají savci feromony?

Mají savci feromony?

Pavel Stopka  |  8. 7. 2024
Chemická komunikace je způsob předávání a rozpoznávání látek, jímž živočichové získávají informace o jiných jedincích, o jejich pohlaví a věku, o...
Jak funguje moderní speleologie

Jak funguje moderní speleologie uzamčeno

Michal Filippi, Jan Sirotek  |  8. 7. 2024
Přesně před 150 lety byla na prodej Mamutí jeskyně. Systém, který do té doby sloužil jako místo pro těžbu ledku z guana, byl k mání za pouhých...