Siemens2024Siemens2024Siemens2024Siemens2024Siemens2024Siemens2024

Aktuální číslo:

2024/9

Téma měsíce:

Chiralita

Obálka čísla

Z odborných časopisů

 |  5. 11. 1997
 |  Vesmír 76, 654, 1997/11

Život po menopauze?

Otázka evoluční teorie „Proč žijí ženy tak dlouho po menopauze?“ není z hlediska přírodního výběru nemístná – přírodní výběr dává přednost všemu, co zvyšuje reprodukci, takže z evolučního hlediska by nebyl pro život po menopauze žádný důvod. Na zasedání americké Paleoantropologické společnosti předložila Kristen Hawkesová z Utažské univerzity hypotézu, že v sběračsko-loveckých společnostech zajišťovaly babičky přežití vnuků a tím zvyšovaly plodnost svých dcer. Tato hypotéza naznačuje, že přírodní výběr zvýhodňoval menopauzu, protože pouze babičky, které nemusí krmit vlastní děti, mají čas na vnuky. Antropoložka Sarah B. Hrdy z Kalifornské univerzity říká: Je to první vážný pokus změnit široce přijímaný názor, že rodina se u lidí vyvinula z potřeby, aby muži pomáhali matkám.

Science 276, 536, 1997

který omezuje používání CFC, proběhlo bez velké pozornosti (byl podepsán 16. září 1987). Nic převratného se totiž nekonalo. Mario Molina z Massachusettské techniky, který spolu se S. Rollandem publikoval první práci upozorňující na možné nebezpečí z používání CFC, se zadostiučiněním konstatoval, že protokol je vynikající příklad, kdy mezinárodní společnost spoluprací dosáhne fungujícího výsledku. Koncentrace chloru v stratosféře počala klesat.

Není ale všechno tak růžové: protokol zakazuje výrobu, nikoli však prodej. A tak se z rozvojových zemí pašují CFC a jejich cena není o mnoho nižší než cena kokainu na ulici (tvrdí D. Spurgeon v Nature). Americký státní zástupce T. Watts-Fitzgerald říká, že zatímco při výrobě drogy crack z kokainu a jejího prodeje se dosahuje 400% zisku, prodej freonu může přinést zisk až 1300 %!

Nature 389, 219, 1997

Tři a půl metru vysoká socha Izáka Newtona před novou budovou britské knihovny obnovila debatu o významu malby básníka a umělce 18. století Williama Blakea. Sochař Eduardo Paolozzi vytvořil sochu podle obrazu I. Newtona, kterého Blake namaloval jako tyranského Boha. Je známo, že Blakeův vztah k Newtonovi byl velice kritický. Paolozzi tvrdí, že jeho socha ukazuje, jak jsou umění a věda propojeny. Historik vědy Cambridžské univerzity S. Schaffer zdůrazňuje, že Blake byl jeden z prvních básníků, který se pokoušel pochopit důsledky Newtonovy filozofie, zatímco většině současníků postačilo oslavovat triumfy rozumu. Blake měl také kritické výhrady vůči knihovnám: cítil, že shromažďují znalosti proto, aby byly předváděny, nikoli proto, aby byly používány.

Nature 389, 221, 1997

Francouzský ministr pro školství, vědu a technologii C. Allgre vyhlásil plán napojit během tří let 80 % z francouzských 71 800 škol na počítačovou síť internet. Náklady odhaduje na více než miliardu franků. Jen 10 % středních škol a pouze 400 základních škol je napojeno na internet.

Nature 389, 112, 1997

Ke stažení

OBORY A KLÍČOVÁ SLOVA: Různé
RUBRIKA: Aktuality

O autorovi

redakce

* *

Doporučujeme

Homochirální život a racemická smrt

Homochirální život a racemická smrt uzamčeno

Tomáš Ovad, Petr Slavíček  |  2. 9. 2024
Saský král Lothar III. zahájil krátce po své korunovaci římským císařem tažení na Sicílii, ovládanou normanským panovníkem Rogerem II. Ačkoli...
Žabí poklad amazonských domorodců

Žabí poklad amazonských domorodců

Pro někoho jde o magickou medicínu prodávanou na internetu, pro domorodé obyvatele Amazonie o cennou surovinu využívanou v tamní medicíně, ale v...
Podvodní ohňostroj

Podvodní ohňostroj uzamčeno

Bioluminiscence, tedy proces produkce a emise studeného světla živými organismy, se může uplatnit v základním výzkumu, v neinvazivním...