Bořivoj Záruba: Ústřice
Díky širokému geografickému rozšíření a bohaté diverzitě zaujímají ústřice mezi ostatními mlži důležité místo. Mají význam jak pro studia stratigrafická, zejména v našich křídových a terciérních sedimentech, tak pro studia paleoekologická, ekologická a vývojová. Donedávna však byla klasifikace ústřic značně chaotická.
B. Záruba provedl potřebnou revizi všech dosud popsaných recentních i fosilních taxonů tohoto podřádu a zjistil, že 111 jich je platných v souladu s pravidly zoologické nomenklatury. U každého z nich je uveden autor a rok popsání, typický druh, lokalita, stratigrafický výskyt a geografické rozšíření. Seřazeny jsou podle abecedy, jednotlivá hesla obsahují popis a vztah k blízkým či příbuzným taxonům. Obrazové tabule, na nichž jsou (pokud to bylo možné) převzata původní vyobrazení jednotlivých typových exemplářů, jsou doplněny autorovými fotografiemi. V závěru práce B. záruba uvádí soupis všech dosud publikovaných, ale nomenklatoricky neplatných jmen, u každého z nich je uveden důvod jeho nelegitimnosti. Druhý přehled uvádí v chronologickém uspořádání všechny platné taxony, další rejstřík zahrnuje jména autorů jednotlivých taxonů. Posledním rejstříkem je abecední seznam typických druhů s uvedením taxonu, který reprezentují. pro laky je též užitečný stručný seznam nejčastěji používaných morfologických termínů a zároveň jejich obrazové znázornění.
Zárubova kniha je díky systematičnosti a přehlednosti přínosem pro všechny geology a paleontology studující křídové a tercierní usazeniny, pro pracovníky v muzeích i v ochraně přírody, studenty a učitele na středních a vysokých školách a možná upoutá i zájemce z řad veřejnosti