Hned vedle Newtona
| 5. 1. 1996 | Vesmír 75, 53, 1996/1
V polovině prosince byla vedle Newtonova hrobu umístěna pamětní deska, na níž je vytesána Dirakova rovnice. Jeden ze zakladatelů kvantové mechaniky Paul Adrian Maurice Dirac odvodil rovnici, jež vnesla do kvantové mechaniky teorii relativity a do kvantové fyziky cosi, čemu se říká gama-matice. Tato rovnice připouštěla nejen řešení pro elektron, ale ještě řešení pro kladně nabitou částici. Z logiky Dirakovy rovnice tedy vyplynula existence kladně nabitého pozitronu – částice s opačným nábojem, než má elektron. Roku 1932 byl pozitron objeven v kosmickém záření.
Nature 378, 223, 1995
OBORY A KLÍČOVÁ SLOVA: Historie vědy
RUBRIKA: Aktuality
O autorovi
Ivan Boháček
Mgr. Ivan Boháček (*1946) absolvoval Matematicko-fyzikální fakultu UK v Praze. Do roku 1977 se zabýval v Ústavu fyzikální chemie J. Heyrovského molekulovou spektroskopií, do roku 1985 detektory ionizujících částic v pevné fázi v Ústavu pro výzkum, výrobu a využití radioizotopů. Spolu s Z. Pincem a F. Běhounkem je autorem knihy o fyzice a fyzicích Newton by se divil (Albatros, Praha 1975), a se Z. Pincem pak napsali ještě knihu o chemii Elixíry života a smrti (Albatros, Praha 1976). Ve Vesmíru působí od r. 1985.
Doporučujeme
Exploze, které tvoří
Supernovy vytvářejí v mezihvězdném prostředí bubliny. V hustých stěnách bublin vznikají hvězdy. A to, co začalo výbuchem, končí hvězdou.
Mrtví termiti odpovídají na evoluční otázky
Aleš Buček, Jakub Prokop | 6. 1. 2025
Termiti představují odhadem čtvrtinu globální biomasy suchozemských členovců. Naší snahou je pochopit, jak dosáhli ekologického úspěchu, jak se...
Objev země Františka Josefa
Zdeněk Lyčka | 6. 1. 2025
Soukromá rakousko-uherská polární výprava v letech 1872–1874 nedosáhla zamýšleného cíle, jímž bylo proplout Severní mořskou cestou a případně...