Vesmírná školaVesmírná školaVesmírná školaVesmírná školaVesmírná školaVesmírná škola

Aktuální číslo:

2025/1

Téma měsíce:

Exploze

Obálka čísla

České univerzity očima Britů

 |  5. 4. 1995
 |  Vesmír 74, 184, 1995/4

V prosincovém čísle anglického vědeckého týdeníku Nature (372, 15. 12. 1994) vyšel soubor článků o vědě ve střední Evropě. Byl mezi nimi i jeden, který se týkal našich univerzit (viz citaci v dále uvedeném dopise). Přes některé vysoce kladné reakce našeho tisku (Lidové noviny 19. 1. 1995, str. 9) jsem s  žurnalisticky povrchním pohledem na tak závažné záležitosti hrubě nesouhlasil a dal to najevo dopisem redakci Nature. Výsledek se dal očekávat. Dopis nebyl otištěn. A tak jej posílám redakci Vesmíru, abych ho zveřejnil alespoň touto cestou u nás, v české podobě. Ať jsou slyšet i jiné hlasy (podobný byl v Lidových novinách 2. 2. 1995, str. 12) a vůbec - abychom si nedělali o některých věcech opět zbytečné iluze.

Redakci Nature, 4 Little Essex Street, London

V Praze dne 25. ledna 1994

Vážená redakce,

s velkým zájmem jsem si přečetl článek o tom, jak České univerzity kráčejí pomalým tempem (Czech Universities Go Slow). Zvláště mě zaujala jeho úvodní věta, že České univerzity se s žádným nadšením nechopily příležitosti, aby se reformovaly podle západních standardů (Czech universities have not enthusiastically embraced the opportunity to reform themselves along Western lines). Nevím, jestli se někdo vážně a zodpovědně zamyslel nad tím, v čem se naše univerzity liší od západních. V jakém smyslu jsou na nižší či vyšší (!) úrovni. Zda jsou naši studenti horší než studenti z univerzit západních. Ze čtení článku jsem nabyl dojmu, že paní Abbottová (autorka zmíněného článku, pozn. aut.) se setkala jen s jedním představitelem našich univerzit (rektorem Masarykovy university Eduardem Schmidtem), a navíc se s ním bavila o něčem jiném. Pokud je možno hodnotit stav našeho univerzitního školství na základě tak omezených informací, potom se cítím kvalifikován napsat článek o Londýnu. V Londýně jsem sice nikdy nebyl, ale viděl jsem o něm film v televizi a slyšel něco od svých přátel, kteří v Londýně byli.

Josef Chalupský

Přírodovědecká fakulta UK, Praha

Odpověď z redakce Nature jsem obdržel 7. února v tomto znění:


Redakce Vám děkuje za zaslaný příspěvek, ale nemůže jej otisknout.

OBORY A KLÍČOVÁ SLOVA: Věda a společnost

O autorovi

Josef Chalupský

Doc. Josef Chalupský (*12. 3. 1931 — †30. 10. 2019) vystudoval Přírodovědeckou fakultu UK. Na téže fakultě dlouhodobě působil a přednášel na katedře parazitologie a hydrobiologie. Miloval Japonsko, historii, umění; byl znalcem ex libris a grafiky (podle jeho charakteristického písma vznikl i font Chalupsky CE).

Doporučujeme

Exploze, které tvoří

Exploze, které tvoří uzamčeno

Supernovy vytvářejí v mezihvězdném prostředí bubliny. V hustých stěnách bublin vznikají hvězdy. A to, co začalo výbuchem, končí hvězdou.
Mrtví termiti odpovídají na evoluční otázky

Mrtví termiti odpovídají na evoluční otázky uzamčeno

Aleš Buček, Jakub Prokop  |  6. 1. 2025
Termiti představují odhadem čtvrtinu globální biomasy suchozemských členovců. Naší snahou je pochopit, jak dosáhli ekologického úspěchu, jak se...
Objev země Františka Josefa

Objev země Františka Josefa

Zdeněk Lyčka  |  6. 1. 2025
Soukromá rakousko-uherská polární výprava v letech 1872–1874 nedosáhla zamýšleného cíle, jímž bylo proplout Severní mořskou cestou a případně...