Prohlášení
6. 12. 1995Česká republika se na prahu tisíciletí, ve světě high technology a stále rostoucí a ostřejší mezinárodní konkurence, může prosadit pouze vysokou vědeckotechnologickou úrovní, svým know-how, svými zkušenostmi a v neposlední řadě i šikovnýma rukama.
Nepřipravenost naší země na třetí tisíciletí v nás probouzí velké obavy. Jsme svědky neustálého poklesu zájmu naší mládeže o přírodní vědy a techniku. Uplynulé období poškodilo vědu jako takovou a humanitní obory obzvlášť. Ty dnes zaznamenávají nebývalý rozvoj. Nicméně pro technologickou, a tudíž ekonomickou budoucnost České republiky jsou nezbytně nutné fyzika, chemie, molekulární biologie, právě tak jako vědy technické.
V České republice je navíc třeba kompenzovat mimořádně vysokou ztrátu talentovaných lidí v posledních padesáti letech. Nejenže mnozí emigrovali, ale politické klima uplynulých padesáti let preferovalo selekci průměru, do vedoucích pozic se dostávali lidé s předpoklady politickými, a ne odbornými. Odchod talentů, i když z jiných příčin, bohužel pokračuje.
Nedojde-li k radikální nápravě, nečeká nás nic jiného, než že se staneme montážním závodem vědecky a technologicky rozvinutějších zemí. Toto nebezpečí se již projevuje upadajícím exportem zboží ze zaostávající výroby.
Prvním krokem k nápravě musí být skutečná renezance české vědy a techniky, nikoliv jako pouhá transformace institucí. Jednou z rozhodujících podmínek je kvalita vědeckých a technických odborníků. S vyhledáváním a cílevědomým rozvojem talentů pro českou vědu a techniku stejně jako ve většině dalších oborů je třeba začít co nejdříve.
Nadace Charty 77, vědoma si naléhavosti situace, vytvořila skupinu odborníků, jejímž cílem je ve spolupráci s Akademií věd České republiky, vysokými školami a neziskovými organizacemi upozorňovat veřejnost na tuto skutečnost, podporovat již existující aktivity a tím přispívat ke kvalitativní změně současného stavu.
Obracíme se proto na všechny, kteří mohou účinně pomoci ke znovupozvednutí české vědy a techniky, k aktivní spolupráci.
Obracíme se na:
- politiky, poslance parlamentu a vládní činitele, aby podpořili především systémové kroky vedoucí k postavení české vědy, které odpovídá vyspělým společnostem,
- vědce, představitele vysokých škol, pedagogy, aby napomohli rozvoji vědy, jejímu intenzivnímu průniku do života společnosti i životaschopným iniciativám práce s mládeží,
- představitele významných společností, bank, soukromé podnikatele, aby svoje sponzorské zájmy obrátili také směrem k rozvoji české vědy a podpory talentované mládeže,
- představitele nevládních organizací, rodiče a širokou veřejnost, aby v daleko větší míře podporovali nejrůznější formy intenzivního pronikání nejnovějších vědeckých poznatků do výchovy i vyhledávání a rozvoje talentů pro vědu.
Za nadaci Charty 77: prof. František Janouch
Za České vysoké učení technické: prof. Ing. Stanislav Hanzl, CSc.
Za Akademii věd České republiky: prof. Ing. Rudolf Zahradník, DrSc.
Za Univerzitu Karlovu: prof. JUDr. Karel Malý, DrSc.