Výsledky jednoho průzkumu v USA
| 8. 11. 1995Peněžní částky určené ze státního rozpočtu na vědu jsou v současném světě stále více omezovány, a to i v bohatých zemích. Občas k nám v tisku pak proniknou zprávy o tom, jak daňoví poplatníci třeba v USA nechtějí přispívat na to či ono. Určitě zajímavé budou proto údaje, které nedávno uveřejnil časopis Science (269, 1495, 1995). Vycházely z průzkumu provedeného jednou americkou agenturou mezi 1004 dotázanými. Jejich odpovědi byly následující:
- 95 % věří, že je pro USA důležité udržovat si ve světě vůdčí úlohu v lékařském výzkumu,
- 65 % je proti „osekávání“ státní podpory určené univerzitám a nemocnicím, přičemž dotazovaní mladší 30 let se takto vyjadřovali v 75 % (!),
- 73 % je ochotno platit vyšší daně, aby mohl být podporován lékařský výzkum (je to dvakrát tolik, než bylo zjištěno průzkumem před dvěma lety),
- 61 % by chtělo, aby jejich senátoři a kongresmani podporovali zákonodárství na poli soukromých firem účastných na lékařském výzkumu.
Snad se může zdát, že tyto kladné odpovědi se týkaly jen výzkumu lékařského. A tak se zmiňme ještě o posledním uvedeném zjištění:
69 % souhlasí s větou – „I kdyby to nepřinášelo bezprostřední výsledky, základní vědecký výzkum, který posouvá hranice poznání, je nutný a měl by být podporován federální vládou.“
Ano. Je to jen výsledek jednoho průzkumu, provedeného třeba skupinou zaměřenou určitým směrem. Námitka, že u jiné by to mohlo dopadnout jinak, může mít své opodstatnění. Ale stěží lze očekávat zcela obrácený výsledek. Ostatně, dopadl by podobný průzkum u nás tak odlišně?