Staré medicínské texty a etnofarmakologie
5. 10. 1995J. L. Hartwell z amerického National Cancer Institute (NCI) v 60. letech systematicky hledal v medicínských textech až 2800 let starých rostliny užívané proti rakovině. Zaznamenal více než 3000 druhů rostlin. (Ponechme stranou problémy s identifikací rostlin a s interpretací popisované nemoci.) Nepřekvapilo jej, když se v následujícím šetření v NCI shledalo, že téměř 20 % z těchto rostlin mělo nějaké pozitivní protinádorové účinky, kdežto když byly vybírány náhodně, mělo jich tyto účinky jen 10 %.
B. J. Holmstedt připomněl ironickou historii „moderního″ léku efedrinu. Ten byl v Číně totiž používán po více než 5 000 let jako lék ma huang. Roku 1975 G. Majno našel v Pliniových (23 – 79 p.Kr.) textech odkaz na rostlinu nazývanou ephedron. Lék byl používán na stejné příznaky jako dnes.
H. Tunón a J. G. Bruhn zkoumají výtažek z rostliny Menyanthes trifoliata L., který švédský spis z r. 1749 doporučoval na nefritidu a reumatizmus a švédská etnomedicína ho dodnes používá na glomerulonefritidu. Na potkanech v pokusech s renálním selháním zjistili, že potkani, jimž byl podáván výtažek z této rostliny, měli trojnásobně vyšší glomerulární filtraci než kontrolní skupina.
Nature 376, 546, 1995