“Restaurační ekologie″, či ekologie obnovy?
Pan docent Prach je u nás v Kadani velmi oblíben; vážíme si jej pro jeho veliké encyklopedické a jazykové znalosti, ale také pro jeho příkladnou skromnost. Jeho podnětný článek jsem uvítal a jistě jej uvítali mnozí lidé z praxe. Pan docent, který řeší botanické problémy (fytocenologie, taxonomie a chorologie), je ochotný využívat svých znalostí též k řešení praktických problémů. Jsem mu za to velmi vděčný. Velmi se těším na další spolupráci s panem docentem a též na spolupráci s jeho katedrou.
Největším problémem rekultivace jílových výsypek v současnosti je nedostatek finančních prostředků. Je proto velmi vhodné, když se o rekultivační problematice maximálně píše. Věříme, že slibované dotace budou v brzké budoucnosti uvolněny a bude možné vykonat kus užitečné práce pro životní prostředí lidí, kteří žijí v severočeské oblasti
Josef Nový, Kadaň
Článek docenta Pracha jsem si pročítal s rozpaky. Je velmi dobře známo, že rostlinná sukcese na jílových výsypkách probíhá velmi pomalu; je proto velmi žádoucí, aby se proces přeměny “měsíční krajiny″ v kulturní prostředí maximálně urychlil. Při provádění rekultivačních zásahů je potřeba myslet na to, že v oblastech Sokolovska a Mostecka je potřeba co nejrychleji vytvořit krajinu, v níž by bylo možné normálně žít. Rekultivační práce se provádějí především pro lidi, kteří v okolí jílových výsypek žijí a pracují.
Pokud by se docent Prach měl z oken svého českobudějovického bytu dívat na jílové výsypky, na nichž by velmi pomalu probíhala rostlinná sukcese, potom by jistě prosazoval, aby se zde urychleně vytvořily parky, lesoparky a lesy, aby se jeho zrak mohl pokochat zelení borovic, modřínů a dalších dřevin. [...]
Sokolovsko a Mostecko mají relativně velkou nezaměstnanost. Je proto velmi vhodné, aby se do rekultivačních prací každoročně investovalo co nejvíce peněz, aby se tak vytvořilo co nejvíce pracovních příležitostí pro nezaměstnané!
Na závěr je možné konstatovat, že náš malý stát není natolik bohatý, aby si mohl dovolit ponechat tisíce hektarů jílových výsypek bez hospodářského využití.
Ing. Karel Knesl, Chodov