Nový hormon – thrombopoetin (konečně)
| 5. 9. 1994 | Vesmír 73, 537, 1994/9
Nature (369: 519, 1994) přináší současně čtyři zprávy, že dlouho očekávaný hormon stimulující tvorbu krevních destiček (účastnících se srážení krve) byl konečně objeven. Byly izolovány a charakterizovány deoxyribonukleové kyseliny pro myší a lidský thrombopoetin a byla získána řada dalších informací o tomto novém hormonu. Takže už víme, že kromě erythropoetinu (stimulujícího tvorbu červených krvinek a již zneužívaného sportovci k dopingu) a různých cytokinů (stimulujících tvorbu bílých krvinek a selhávajících např. při aidsu) existuje další hormon pro řízení tvorby destiček. Kde vzniká, se mi z těch prací nepodařilo zjistit: třeba pozorný čtenář Vesmíru (hematolog) bude úspěšnější.
OBORY A KLÍČOVÁ SLOVA: Nemoci člověka
RUBRIKA: Mozaika
O autorovi
Vratislav Schreiber
Prof. MUDr. Vratislav Schreiber, DrSc., (*1924) vystudoval Lékařskou fakultu UK v Praze. Podílel se na studiu hormonu TRH a oxidu dusnatého. Pod jeho vedením vyšla monografie o stresu. Je zakládajícím členem Učené společnosti ČR a předsedou České endokrinologické společnosti. Byl prvním, kdo dostal cenu Praemium Bohemiae. V roce 2003 mu prezident republiky udělil medaili Za zásluhy.
Doporučujeme
Hvězdy, které se červenají
Soňa Ehlerová | 2. 6. 2025
Existují dvě skupiny lidí, kteří při slově „červenání“ pociťují výrazně nelibé pocity. Do první patří ti, kteří se hodně rdí a jimž to zároveň...
Barva krve, moci a života
Jan Turek | 2. 6. 2025
Červená barva není ani trochu neutrální. Její vnímání člověkem má velmi široké rozpětí. Je pro nás barvou lásky a života, ale také krve,...
Červená v říši zvířat 
Jaroslav Petr | 2. 6. 2025
Jasnými barvami živočichové varují své okolí, ale také lákají partnery. Červené zbarvení získávají mnoha rozličnými způsoby.