Final exit
| 5. 7. 1994D. Humphry napsal knihu Final Exit (s delším podtitulem) a Hemlock Society, která je zastáncem dobrovolné eutanazie, ji r. 1991 uveřejnila. Titul by se dal přeložit slovy Definitivní odchod. Smyslem knihy je, „aby ji četl zralý dospělý jedinec v závěrečném období neléčitelného onemocnění, jestliže jeho utrpení začne být nesnesitelné“. Kniha obsahuje technický návod k sebevraždě a doporučený způsob provedení považuje za „lepší“ než způsoby jiné.
P. M. Mazruk a kol. vyšli ze zkušenosti, že popis sebevražd ve sdělovacích prostředcích, zvláště v televizi, může vést k přechodnému zvýšení jejich počtu, zejména u mladistvých, a proto se věnovali průzkumu, jaký vliv mělo uveřejnění knihy na sebevražednost v New Yorku v průběhu dvanácti měsíců poté, co vyšla.
Zjistili, že se kniha jako návod k jednání uplatnila. Podstatně vzrostl počet sebevražd provedených popsaným způsobem, kdežto počet sebevražd provedených jinými způsoby ani celkový počet sebevražd se naštěstí statisticky významně nezměnily.
Autorům se sice nepodařilo přesně zjistit, kolik lidí před dokonanou sebevraždou knihu skutečně četlo – ze způsobu sebevraždy opakujícího popsaný postup však usuzují, že oběť buď knihu četla, anebo se o způsobu popsaném v knize dozvěděla jinak. U třetiny až poloviny lidí, kteří k sebevraždě zmíněný způsob užili, buď nebyla nemoc zjištěna, nebo vyšlo najevo, že trpěli běžnou, léčitelnou chorobou. Značná část pokusů o sebevraždu je dána impulzivním chováním, technicky naštěstí chybným. Přeživší svého pokusu často litují. Postup uvedený v knize je však účinný skoro jistě. Kniha ohrožuje lidi trpící chorobou, která není neléčitelná. (New Engl. J. Med., 1993, 329, s. 1508)