Apo E4 a Alzheimerova nemoc
| 5. 7. 1994Alzheimerova nemoc (AN) postihuje starší lidi; je čtvrtou nejčastější základní nemocí vedoucí ke smrti. Její výskyt se – počínaje věkem 52,5 roku, kdy je postiženo 0,7 % populace – každých 4,5 r. zdvojnásobuje. Příčinné léčení není známo, choroba trvá 3 až 7 let. Vyřazuje nemocné ze života poškozením paměti, poznávání, orientace v času. Výskyt části případů AN je rodinný, za příčinu se považuje porucha genu umístěného na 21. chromozomu. U těchto nemocných se choroba projevuje obvykle před 65. rokem života a její průběh je poměrně rychlý. Část rodin je postižena stejnou chorobou, začínající však ve věku vyšším. Zde jsou náznaky o vztahu choroby k poruše genu na 19. chromozomu.
Většina případů nemoci je však „sporadických“ – objevují se bez prokazatelného vztahu k výskytu rodinnému. Nyní byl v těchto případech prokázán vztah ke genu kódujícímu apolipoprotein E (apo E), jenž je rovněž na 19. chromozomu. Gen se vyskytuje v několika podobách, jimž se – jako v případě genů jiných – říká alely. Jedna z nich byla označena číslem 4. Chromozomy jsou ve dvojicích a jejich geny tudíž také. Geny na obou chromozomech mohou být přítomny v podobě (alele) stejné, nebo odlišné. U 25 % lidí se čtvrtá podoba genu apo E (apo E4) vyskytuje jen na jednom jejich chromozomu 19, u 2 – 3 % se vyskytuje na obou. Riziko výskytu pozdní podoby „sporadické“ AN významně roste již u nositelů jedné alely apo E4 na rozdíl od nositelů alel ostatních.
Prudce stoupá, jsme-li nositeli apo E4 na obou chromozomech 19. Mechanizmus účinku apolipoproteinu E, látky podílející se na přenášení tuků, při vzniku AN jasný není (The Lancet 342, s. 696, 697, 737; 1993).