Aktuální číslo:

2025/2

Téma měsíce:

Sklo

Obálka čísla

Porok dvacetikoruny české

Svatý Václave, vévodo české země, kněže náš,
 |  5. 1. 1994
 |  Vesmír 73, 43, 1994/1

Svatováclavský chorál byl v 2. pol. 14. st. jakousi národní hymnou. Svatováclavská koruna se stala symbolem zemí Koruny české. Král Karel IV. dal jméno Václav dokonce dvěma svým synům. Svatý Václav se stal mimo jiné i symbolickým ochráncem pražské univerzity, jak to ukazuje obraz na jejím pečetidle. (Před stojící postavou knížete Václava tu klečí český a římský král Karel a odevzdává do jeho rukou zakládací listinu).

Snad je dobře, že se průměrný občan České republiky netěší tak dobrému zraku, aby na nové české dvacetikoruně rozeznal kromě koně a směrodatné cifry i další podrobnosti. Přesto však nelze popřít, že za zvířetem je napsáno „Svatý Václave nedej“ a před jeho hrudí to pokračuje „zahynout nám i budoucím“.

Lidsky pochopitelných vysvětlení lze vymyslet libovolně mnoho:

Třeba tvůrce textu nad naším národem už už lámal hůl (dej zahynout nám i budoucím), ale potom se nad námi slitoval a - jsa rozrušen - změnil omylem pouze část textu.

Podnět k chybnému užití i místo ni (ani) v záporné větě mohl být i mnohem prozaičtější a zdánlivě bez souvislosti. Jestliže dotyčného náhodou napadlo, že za dvacetikorunu nekoupí ni večeři, je pravděpodobné, že spontánně zatoužil koupit za ni i večeři (kromě snídaně a oběda).

Méně pravděpodobné je vysvětlení, že text obměnil šotek s duší numizmatika. Jsou-li totiž cenné některé penízky s dírkou, jakých hodnot by na numizmatické aukci mohla dosáhnout mince s “oknem“ v přeneseném slova smyslu? 1)

Poznámky

1) Pozn. aut.: porok - ve staročeštině domluva, pokárání (viz např. Porok Koruny české; Budyšínský rukopis)

O autorovi

Pavla Loucká

Mgr. Pavla Loucká (*1950) vystudovala obor čeština-jugoslavistika na Filozofické fakultě UK v Praze. V redakci Vesmíru se zabývá jazykovou úpravou textů a popularizací češtiny. Deset let (1996–2006) psala pro Vesmír jazykové koutky. Je autorkou dvou knih o češtině: „Zahrada ochočených slov“ (Dokořán 2007) a „Dech, duch a duše češtiny“ (Albatros 2008).

Doporučujeme

Probírat se úlovkem hlubokomořských ryb jako pokladem

Probírat se úlovkem hlubokomořských ryb jako pokladem uzamčeno

Eva Bobůrková  |  3. 2. 2025
Přírodovědkyni Zuzaně Musilové učarovaly ryby. A to hlavně podivuhodné ryby hlubokomořské, s obrovskýma očima a strašlivými zuby. Byť mnohé z nich...
Doba skleněná

Doba skleněná uzamčeno

Obliba skla trvá už kolem 5000 let. Díky využití přírodních věd dokážeme prohloubit dosavadní poznání toho, kdy a kde se vyráběly skleněné...
Skleněný zázrak

Skleněný zázrak video

Marek Janáč  |  3. 2. 2025
Jeden z nejunikátnějších sklářských příběhů všech dob odstartovaly dvě rodinné tragédie. Leopoldu Blaschkovi z Českého Dubu zemřela na choleru...