Poznámka bibliometrická
| 5. 1. 2000Bibliometrie poskytuje kvantitativní údaje o bibliografickém výstupu především těch vědních oborů, kde se výsledek vědecké činnosti (nový poznatek) rozšiřuje prostřednictvím publikací zveřejňovaných v některém z vědeckých odborných časopisů. Stejně jako klinická medicína si v tomto smyslu vede farmakologie (25.) a imunologie (25.), následovaná molekulární biologií a genetikou (26.). Čelnější pořadí ve světě zaujímají ty české vědní obory, které vykazují nadprůměrné (RCIO>1) hodnoty ukazatele (vzhledem ke světovému průměru RCIO = 1). Jsou to inženýrství (8.), matematika (9.), informatika (14.) a vědy o materiálech (24.). Ostatní naše obory obsazují místa za klinickou medicínou.
Hodnota relativního citačního impaktu oboru (RCIO) je vzhledem ke světovému průměru oboru mírně podprůměrná (RCIO = 0,78). Tato hodnota řadí rovněž klinickou medicínu při vzájemném srovnávání 22 vědních oborů České republiky na 5. místo.
Avšak podíváme-li se na ukazatel oborového zaměření pro Českou republiku, který je založen pouze na veličině počtu publikací – index relativní produkce publikací vidíme, že publikační aktivita v klinické medicíně a biomedicíně je silně podprůměrná oproti stavu ve světě. Je nutné poznamenat, že téměř všechny země Evropské unie vykazují v těchto oborech zvýšenou publikační aktivitu.
Je třeba znovu důrazně upozornit, že nejde o hodnocení vědecké činnosti oboru, ale jen a jen o hodnocení bibliografického výstupu vědecké činnosti. Avšak výsledky bibliometrické publikační a citační analýzy musí být vždy nedílnou součástí hodnocení vědecké činnosti především v základním výzkumu. Je zcela nesprávné vydávat bibliometrické hodnocení podle některého z bibliometrických ukazatelů za hodnocení vědecké činnosti subjektu, jak se v praxi někdy děje. 1)
Poznámky
Ke stažení
- Článek ve formátu PDF [145,64 kB]