i
Oživíme vyhynulou krysu?
| 11. 4. 2022Krysa Maclearova (Rattus macleari) žila na Vánočním ostrově a vyhynula před sto lety. Genetici nyní přečetli její genom a zjišťovali, zda by ji mohli vrátit do života rozsáhlou úpravou genomu obyčejných potkanů. Je to dobrý nápad?, ptá se ve svém komentáři prof. Jaroslav Petr.
Zdroj:
Jianqing L. et al.: Probing the genomic limits of de-extinction in the Christmas Island rat. Current Biology, 2022, DOI: 10.1016/j.cub.2022.02.027.
O autorovi
Jaroslav Petr
Prof. Ing. Jaroslav Petr, DrSc., (*1958) vystudoval Vysokou školu zemědělskou v Praze. Ve Výzkumném ústavu živočišné výroby v Uhříněvsi se zabývá regulací zrání savčích oocytů a přednáší na České zemědělské univerzitě v Praze. Je členem redakční rady Vesmíru.

Doporučujeme
Hvězdy, které se červenají
Soňa Ehlerová | 2. 6. 2025
Existují dvě skupiny lidí, kteří při slově „červenání“ pociťují výrazně nelibé pocity. Do první patří ti, kteří se hodně rdí a jimž to zároveň...
Barva krve, moci a života
Jan Turek | 2. 6. 2025
Červená barva není ani trochu neutrální. Její vnímání člověkem má velmi široké rozpětí. Je pro nás barvou lásky a života, ale také krve,...
Červená v říši zvířat 
Jaroslav Petr | 2. 6. 2025
Jasnými barvami živočichové varují své okolí, ale také lákají partnery. Červené zbarvení získávají mnoha rozličnými způsoby.