Ing. Lyrochvost Nádherný zemědělcem?
| 5. 5. 2025Takzvaný alogenní ekosystémový inženýr je označení pro druh, jenž svou činností mění okolí a vytváří stanoviště s vyšší diverzitou, či s jiným biotopovým charakterem. Příkladem z mnoha učebnic je bobr, který přehrazením toku zpomalí proud a pozmění charakter břehového porostu. Méně známým příkladem je dikobraz srstnatonosý, který v Izraeli v pouštích vyhrabává hlízy a cibule. Tímto způsobem vznikají jámy, ve kterých se hromadí rostlinný opad a srážková voda, což poskytuje vhodnější podmínky pro růst rostlin. Dikobraz si takto tvoří jakési primitivní zahrádky, které opakovaně navštěvuje.
Lyrochvosti, přestože jsou fylogeneticky primitivní skupinou pěvců, mají zpěv velmi komplexní, složitý a individuální, a věrně napodobují prakticky libovolné zaslechnuté zvuky. Jejich způsob života (včetně vzhledu) však připomíná spíše bažanty. Lyrochvosti systematicky přehrabují listový opad v lese a žerou všechny větší bezobratlé. Ročně na hektarové ploše lesa přemístí půl druhé tuny materiálu. Co na to bezobratlí?
Ekologové z australské La Trobe University si zahráli na lyrochvosty. Oplotili experimentální plochy, do kterých se ptáci nedostali. V části z nich při měsíčních návštěvách hrabičkami imitujícími lyrochvostovu nohu hrabali opad a svrchní vrstvu půdy. Oživení opadanky srovnávali po roce a dvou letech v obou typech oplocenek i v lese s opravdovými lyrochvosty. Přehrabování opadu zvýšilo biodiverzitu i biomasu půdní žoužele, nicméně pokud přehrabovali lyrochvosti, většinu své oblíbené kořisti zkonzumovali, čímž její počet poněkud snížili. Autoři této studie proto argumentují, že lyrochvosti jsou nejen ekologičtí inženýři, ale také si svou činností podporují populace oblíbené kořisti. Jinými slovy, pokud kořist přežije návštěvu lyrochvosta, posléze se jí v provzdušněné půdě a převrstvené opadance mnohem lépe daří. Lyrochvosti jsou trochu jako zemědělci, kteří zvířata sice zabíjejí, ale o pozůstalé náležitě pečují.
Maisey A. C. et al.: Journal of Animal Ecology, 2025, DOI: 10.1111/1365-2656.70009
Ke stažení
článek ve formátu pdf [604,04 kB]
O autorovi
Ivan H. Tuf
