Evropské akademie varují před ohrožením akademické svobody v USA
| 31. 3. 2025Otevřené dopisy a deklarace vyjadřující znepokojení nad omezováním akademických svobod jsme od evropských vědců zvyklí čítat v souvislosti s Íránem, Běloruskem či v posledních letech třeba Maďarskem. Podobný text směřující k USA bychom si ještě nedávno přestavovali jen stěží. Administrativa Donalda Trumpa ale činí takové kroky a počíná si s takovou razancí, že se nepředstavitelné stává samozřejmým.
Neskrývaná cenzura, rušení grantů a chaotické reorganizační snahy zasahující americkou vědu vedly Evropskou federaci akademií přírodních a humanitních věd (ALLEA), zastupující na šedesát akademií ze čtyřiceti evropských zemí,1) k sepsání prohlášení, v níž vyjadřuje „vážné obavy“ o akademickou svobodu ve Spojených státech – a zprostředkovaně i mimo ně.
„Cenzura a politické potlačování jazykových výrazů, výzkumných témat a metodologií – ať už prostřednictvím omezení financování, legislativní kontroly nebo institucionálního zásahu – zásadně ohrožují integritu vědeckých a akademických snah nejen v USA, ale vzhledem ke globální povaze výzkumného ekosystému i po celém světě,“ píše se v prohlášení.
„Akademická svoboda je základním pilířem demokratických společností a nezbytným předpokladem pro tvorbu poznání a inovací po celém světě. […] Tato nová omezení také ohrožují kariéry mladší generace vědců, inženýrů a zdravotnických profesionálů a mohou mít trvalý negativní dopad na základní výzkum, který je základem většiny vědeckých průlomů, stejně jako na snahy o zajištění zdravého, spravedlivého a bezpečného světa pro všechny. Například omezení transatlantického sdílení dat negativně ovlivňuje výzkum na obou stranách Atlantiku, což ohrožuje desetiletí spolupráce, která vedla k průlomovým objevům.“
ALLEA, 2025, DOI: 10.26356/ALLEA-academic-freedom-statement
Poznámky
1) Včetně Akademie věd ČR a Učené společnosti ČR.
Ke stažení
článek ve formátu pdf [503,68 kB]
O autorovi
Ondřej Vrtiška
