Řekni, kde ty izotopy jsou
Odchylky od běžného izotopového složení prvků mohou prozrazovat zajímavé souvislosti, o kterých se ne vždy otevřeně mluví.
Mnohé prvky periodické tabulky nejsou tvořeny jediným druhem atomu, ale hned několika „atomovými sourozenci“ – izotopy, které se liší pouze počtem neutronů v atomovém jádře. Poměry stabilních (neradioaktivních) izotopů v přírodě jsou všeobecně známy a jsou za běžných okolností konstantní. Odchylky od stálého izotopového složení nebo náhlá přítomnost radioaktivních izotopů jednoho či více prvků proto téměř vždy naznačuje, že se děje něco neobvyklého – o detailních souvislostech lze následně různě spekulovat.
Známým historickým příkladem z období studené války je výskyt nejtěžšího izotopu vodíku, tritia, v atmosféře. Jeho jinak zcela zanedbatelná koncentrace se od šedesátých let najednou giganticky zvýšila, což ukazovalo na množství jaderných testů (obr. 1). Od sedmdesátých let koncentrace postupně klesá (viz obr. 2).
Snadno odhalitelná přítomnost radioaktivních prvků nebo změna poměru izotopů ve stabilních prvcích je tedy jakýmsi detektorem toho, že se někde asi odehrává něco zajímavého, tedy alespoň pro fyziky a chemiky.