Siemens2024Siemens2024Siemens2024Siemens2024Siemens2024Siemens2024
i

Aktuální číslo:

2024/9

Téma měsíce:

Chiralita

Obálka čísla

Názvoslovná sabotáž

 |  2. 9. 2024
 |  Vesmír 103, 502, 2024/9

„Obrovská ostuda, která nemá pamětníka.“ Kdyby klasik českého birdingu Jaroslav Klápště tušil, v jak bezprecedentní a bizarní kauzu se české ptačí názvosloví vyvine skoro třicet let poté, co takto komentoval jeho první ucelenou verzi…

Ráno se probudíte a na Wikipedii, mapy.cz ani jinde už nebude Krkonoším kralovat Sněžka; Říp bude též přejmenovaný. Proč? Na Sněžce není trvale sníh a Říp řepu jen nepřesně připomíná, dostane se vám odpovědi. Směšné? Jistě, ale přesně takto zdůvodněná „náprava“ čerstvě postihla česká ptačí jména.

V roce 2003 vyšlo názvosloví, jež mělo napravit první verzi (1994) pojmenování všech ptačích druhů světa česky. Jen zčásti úspěšně. „Zásadním záporem díla je ignorování zažitých původních českých názvů,“ psal tehdy Pavel Brandl (Vesmír 74, 228,  1995/4) a Jan Zrzavý tuto vpravdě obrozeneckou aktivitu komentoval: „Nemyslím si to, co by si čtenář měl myslet: že je čeština hrozně bohatý jazyk. Myslím si, že vzdělaní Češi jsou blázni,“ (Vesmír 74, 227, 1995/4).

O dvacet let později zazní pobouřené hlasy, že názvosloví opět doznalo řady změn, aniž by o tom ale Názvoslovná komise České společnosti ornitologické (NK ČSO) kohokoli informovala. Rozvine se bouřlivá kauza zdokumentovaná celou sérií článků, které představují skvělý materiál pro journal club (tréninkový rozbor textů za účelem vzdělávání), rozsahem celosemestrální. Pokusím se vypíchnout jen klíčové momenty.

Proč nemáme „kosu hnědou“?

V listopadu 2023 podávám stížnost na Výbor ČSO, který má nad činností NK dohlížet a svou povinnost evidentně zanedbal. Jádrem stížnosti je „trvalá absence ochoty NK reflektovat kritiku a komunikovat veřejně a permanentní porušování pravidel, která si NK sama vytvořila“ (stabilita zavedených jmen). Rozporuji koncept „nejvýstižnějšího označení druhu“, kterým se komise ve svých zveřejněných pravidlech ohání, a ukazuji, že „této jednorozměrné chiméry nelze v mnohorozměrném světě dosáhnout“. Kos černý je logikou NK jednoznačně chybný název – většina kosů je hnědá (samice, mláďata, částečně mladí samci); proč tedy komise nepřejmenovala nevhodného kosa černého na kosu hnědou?

Mottem stížnosti je výzva: „Pokud existuje jeden jediný druhový název, který by mezi 11 000 druhy ptáků nešlo vylepšit, v jakémkoli jazyce, ať mi jej komise sdělí.“ Stále čekám. A budu čekat navěky: nevylepšitelného názvu samozřejmě nelze dosáhnout z principu. Proto nemá žádný smysl názvy dokola vylepšovat.

Nyní vidíte 27 % článku. Co dál:

Jsem předplatitel, mám plný přístup
Jsem návštěvník
Chci si přečíst celé číslo
Předplatným pomůžete zajistit budoucnost Vesmíru. Více o předplatném
OBORY A KLÍČOVÁ SLOVA: Ornitologie

O autorovi

Tomáš Grim

Prof. RNDr. Tomáš Grim, Ph.D., (*1973) vystudoval zoologii. V současné době se věnuje ptáčkaření na volné noze. Je spoluautorem a spolueditorem první slovenské Ornitologické príručky a spoluautorem knihy o kukačce, která vyšla ve čtyřech jazycích a získala cenu „Nejlepší ptačí kniha roku 2017“. Osobní stránky: www.tomasgrim.cz
Grim Tomáš

Doporučujeme

Homochirální život a racemická smrt

Homochirální život a racemická smrt uzamčeno

Tomáš Ovad, Petr Slavíček  |  2. 9. 2024
Saský král Lothar III. zahájil krátce po své korunovaci římským císařem tažení na Sicílii, ovládanou normanským panovníkem Rogerem II. Ačkoli...
Žabí poklad amazonských domorodců

Žabí poklad amazonských domorodců

Pro někoho jde o magickou medicínu prodávanou na internetu, pro domorodé obyvatele Amazonie o cennou surovinu využívanou v tamní medicíně, ale v...
Podvodní ohňostroj

Podvodní ohňostroj uzamčeno

Bioluminiscence, tedy proces produkce a emise studeného světla živými organismy, se může uplatnit v základním výzkumu, v neinvazivním...