Aktuální číslo:

2025/2

Téma měsíce:

Sklo

Obálka čísla

Ústav organické chemie a biochemie AV ČR expanduje do Bostonu

 |  3. 6. 2024
 |  Vesmír 103, 327, 2024/6

Nestává se každý den, aby česká výzkumná instituce založila pobočku ve Spojených státech. ÚOCHB AV ČR, který je díky prostředkům z licenčních poplatků za antivirové látky Antonína Holého nejbohatším českým vědeckým ústavem (a nejen díky těmto prostředků jedním z nejúspěšnějších) otevírá laboratoř v Bostonu, na dohled od Harvardovy univerzity, MIT nebo Boston Medical Center.

Laboratoř povede americký molekulární biolog David Sabatini, který do ÚOCHB přišel loni v říjnu (Vesmír 102, 674; 2023/12). Bude střídavě působit v Praze, kde založil vlastní výzkumnou skupinu, a v Bostonu. „V bostonské laboratoři se chci zaměřit na otázky související s růstem, metabolismem a stárnutím, tedy na problematiku, které se věnuji už desítky let. Kromě toho budeme spolupracovat s kolegy, kteří se zabývají strojovým učením. Cílem je vytvářet a využívat velké soubory dat umožňující řešit rozmanitá témata, včetně účinku léků a enzymů,“ říká.

V blízké budoucnosti chce ústav svou americkou pobočku rozšířit o dvě další laboratoře. „Kombinace talentů, technologií a investičních příležitostí je pro úspěch v moderní biomedicíně klíčová a naše bostonská pobočka nám k tomu všemu poskytne snazší přístup,“ říká ředitel ÚOCHB Jan Konvalinka.

Na provoz bostonské pobočky významně přispěje i dar nadace Pershing Square Foundation investora Billa Ackmana, který Sabatinimu nabídl podporu ještě před jeho příchodem do ÚOCHB. 

Ke stažení

OBORY A KLÍČOVÁ SLOVA: Věda a společnost, Chemie
RUBRIKA: Zákulisí

O autorovi

Ondřej Vrtiška

Původním vzděláním biolog se specializací na hydrobiologii (PřF UK), utekl z oborů žurnalistika a kulturní antropologie (obojí FSV UK). Od r. 2001 pracoval jako vědecký novinář (ABC, Český rozhlas, TÝDEN, iHNed.cz), na téma „věda v médiích“ přednáší pro vědce i pro laickou veřejnost. Věnuje se popularizaci vědy, spolupracuje s Učenou společností České republiky. Z úžasu nevycházející pozorovatel memetické vichřice. Občas napíná plachty, občas staví větrolam.
Vrtiška Ondřej

Doporučujeme

Probírat se úlovkem hlubokomořských ryb jako pokladem

Probírat se úlovkem hlubokomořských ryb jako pokladem uzamčeno

Eva Bobůrková  |  3. 2. 2025
Přírodovědkyni Zuzaně Musilové učarovaly ryby. A to hlavně podivuhodné ryby hlubokomořské, s obrovskýma očima a strašlivými zuby. Byť mnohé z nich...
Doba skleněná

Doba skleněná uzamčeno

Obliba skla trvá už kolem 5000 let. Díky využití přírodních věd dokážeme prohloubit dosavadní poznání toho, kdy a kde se vyráběly skleněné...
Skleněný zázrak

Skleněný zázrak video

Marek Janáč  |  3. 2. 2025
Jeden z nejunikátnějších sklářských příběhů všech dob odstartovaly dvě rodinné tragédie. Leopoldu Blaschkovi z Českého Dubu zemřela na choleru...