Grada2024Grada2024Grada2024Grada2024Grada2024Grada2024

Aktuální číslo:

2024/7

Téma měsíce:

Čich

Obálka čísla

Ústav organické chemie a biochemie AV ČR expanduje do Bostonu

 |  3. 6. 2024
 |  Vesmír 103, 327, 2024/6

Nestává se každý den, aby česká výzkumná instituce založila pobočku ve Spojených státech. ÚOCHB AV ČR, který je díky prostředkům z licenčních poplatků za antivirové látky Antonína Holého nejbohatším českým vědeckým ústavem (a nejen díky těmto prostředků jedním z nejúspěšnějších) otevírá laboratoř v Bostonu, na dohled od Harvardovy univerzity, MIT nebo Boston Medical Center.

Laboratoř povede americký molekulární biolog David Sabatini, který do ÚOCHB přišel loni v říjnu (Vesmír 102, 674, 2023/12). Bude střídavě působit v Praze, kde založil vlastní výzkumnou skupinu, a v Bostonu. „V bostonské laboratoři se chci zaměřit na otázky související s růstem, metabolismem a stárnutím, tedy na problematiku, které se věnuji už desítky let. Kromě toho budeme spolupracovat s kolegy, kteří se zabývají strojovým učením. Cílem je vytvářet a využívat velké soubory dat umožňující řešit rozmanitá témata, včetně účinku léků a enzymů,“ říká.

V blízké budoucnosti chce ústav svou americkou pobočku rozšířit o dvě další laboratoře. „Kombinace talentů, technologií a investičních příležitostí je pro úspěch v moderní biomedicíně klíčová a naše bostonská pobočka nám k tomu všemu poskytne snazší přístup,“ říká ředitel ÚOCHB Jan Konvalinka.

Na provoz bostonské pobočky významně přispěje i dar nadace Pershing Square Foundation investora Billa Ackmana, který Sabatinimu nabídl podporu ještě před jeho příchodem do ÚOCHB. 

Ke stažení

OBORY A KLÍČOVÁ SLOVA: Věda a společnost, Chemie
RUBRIKA: Zákulisí

O autorovi

Ondřej Vrtiška

Mgr. Ondřej Vrtiška (*1976) je původním vzděláním biolog se specializací na hydrobiologii (PřF UK), utekl z oborů žurnalistika a kulturní antropologie (obojí FSV UK). Od r. 2001 pracuje jako vědecký novinář, na téma „věda v médiích“ přednáší pro vědce i pro laickou veřejnost. Z úžasu nevycházející pozorovatel memetické vichřice. Občas napíná plachty, občas staví větrolam.
Vrtiška Ondřej

Doporučujeme

Algoritmy pro zdraví

Algoritmy pro zdraví

Ondřej Vrtiška  |  8. 7. 2024
Umělá inteligence proniká do medicíny a v následujících letech ji nejspíš významně promění. Regina Barzilay z MIT má pro vývoj nástrojů...
Mají savci feromony?

Mají savci feromony?

Pavel Stopka  |  8. 7. 2024
Chemická komunikace je způsob předávání a rozpoznávání látek, jímž živočichové získávají informace o jiných jedincích, o jejich pohlaví a věku, o...
Jak funguje moderní speleologie

Jak funguje moderní speleologie uzamčeno

Michal Filippi, Jan Sirotek  |  8. 7. 2024
Přesně před 150 lety byla na prodej Mamutí jeskyně. Systém, který do té doby sloužil jako místo pro těžbu ledku z guana, byl k mání za pouhých...