Válka na Ukrajině ovlivňuje i divoká zvířata
| 6. 5. 2024Ruská agrese vůči Ukrajině se podepisuje i na ukrajinské přírodě a na životě v Černém moři. Vojenské aktivity způsobily jen v roce 2022 smrt nejméně padesáti tisíc delfínů. Sonary válečných lodí a ponorek narušily jejich echolokaci a výbuchy min delfíny lekaly, takže v panice rychle stoupali k hladině a způsobovali si embolii. [1] S úspěšnými zásahy ukrajinské armády proti ruské černomořské flotile intenzita vojenských operací na moři postupně klesala a delfínů nyní umírá výrazně méně.
Na souši v blízkosti fronty trpí ekosystémy dělostřeleckou palbou a ohněm. Jsou narušeny ekologické vazby, půda a voda jsou kontaminovány toxickými chemikáliemi. Ekologické škody jsou zatím těžko vyčíslitelné, byť je ukrajinská vláda začátkem roku odhadla na 56 miliard dolarů.
Některým zvířatům však naopak rozvrácené poměry vyhovují. Na Ukrajině je nyní zakázán lov, což vedlo k populační explozi lišek. Časopis Economist s odvoláním na data ukrajinských myslivců odhaduje, že se populace lišek zvýšila z 200 000 na 500 000 jedinců, což spolu s narušením vakcinační kampaně vede k šíření vztekliny. Daří se i divokým prasatům, vlkům a psíkům mývalovitým.
[1] Kharchenko K.: The impact of a full-scale war on the Black Sea ecosystems of Ukraine and the entire sea in general. Selected Papers of the V Int. Conf. on European Dimensions of Sustainable Development, Kyiv 2023
Ke stažení
- článek ve formátu pdf [366,16 kB]
O autorovi
Ondřej Vrtiška
Původním vzděláním biolog se specializací na hydrobiologii (PřF UK), utekl z oborů žurnalistika a kulturní antropologie (obojí FSV UK). Od r. 2001 pracoval jako vědecký novinář (ABC, Český rozhlas, TÝDEN, iHNed.cz), na téma „věda v médiích“ přednáší pro vědce i pro laickou veřejnost. Věnuje se popularizaci vědy, spolupracuje s Učenou společností České republiky. Z úžasu nevycházející pozorovatel memetické vichřice. Občas napíná plachty, občas staví větrolam.