i

Aktuální číslo:

2024/5

Téma měsíce:

Čas

Obálka čísla

Ceny Wernera von Siemense pro vědce a studenty

 |  2. 4. 2024
 |  Vesmír 103, 199, 2024/4

Společnost Siemens vyhlásila vítěze už 26. ročníku Ceny Wernera von Siemense pro mladé vědce, studenty a pedagogy technických, přírodovědných a medicínských oborů. Pořádá ji ve spolupráci s Akademií věd ČR, univerzitami, Českou konferencí rektorů a dalšími partnery. Vítězné práce vybraly nezávislé odborné komise se zástupci z univerzit a AV ČR.

Cenu za nejvýznamnější výsledek základního výzkumu získal tým držitele startovacího grantu ERC Tomáše Slaniny z Ústavu organické chemie a biochemie AV ČR za fotochemickou práci, jejíž název je pro laiky dosti kryptický: (Anti)aromaticita excitovaných stavů vysvětluje, proč azulen porušuje Kashovo pravidlo [1]. Zabývá se vysvětlením neobvyklého způsobu, jímž aromatická molekula azulenu vyzařuje světlo.

Nejlepší dizertační práci napsala podle poroty Kateřina Snopková z Lékařské fakulty Masarykovy univerzity v Brně. Zabývala se v ní bakteriociny, antimikrobiálními látkami, které by mohly pomoci v boji s antibiotickou rezistencí (viz hlavní téma Vesmíru 2023/12). V kategorii diplomových prací uspěl Dominik Vašinka z Přírodovědecké fakulty Univerzity Palackého v Olomouci, který se zabýval využitím strojového učení v kvantovém měření. Ocenění pro nejlepšího pedagoga si odnesl Miloslav Druckmüller z Fakulty strojního inženýrství Vysokého učení technického v Brně, který se zabývá numerickými metody analýzy obrazů a signálů. Známé jsou jeho snímky sluneční koróny.

Simens udělil i ceny za vynikající kvalitu ženské vědecké práce (Jekatěrině Jaroslavcevě z ČVUT v Praze), za překonání překážek ve studiu (Veronice Kamenské z VUT v Brně) a za absolventské práce na téma Průmysl 4.0 (Eriku Dernerovi z ČVUT) a Chytrá infrastruktura a energetika (Marku Kollmannovi z VUT).

[1] Dunlop D. et al.: J. Am. Chem. Soc., 2023, DOI: 10.1021/jacs.3c07625

Ke stažení

OBORY A KLÍČOVÁ SLOVA: Různé, Věda a společnost
RUBRIKA: Zákulisí

O autorovi

Ondřej Vrtiška

Mgr. Ondřej Vrtiška (*1976) je původním vzděláním biolog se specializací na hydrobiologii (PřF UK), utekl z oborů žurnalistika a kulturní antropologie (obojí FSV UK). Od r. 2001 pracuje jako vědecký novinář, na téma „věda v médiích“ přednáší pro vědce i pro laickou veřejnost. Z úžasu nevycházející pozorovatel memetické vichřice. Občas napíná plachty, občas staví větrolam.
Vrtiška Ondřej

Doporučujeme

Divocí kopytníci pečují o krajinu

Divocí kopytníci pečují o krajinu

Josef Matyáš  |  6. 5. 2024
Zubr, pratur a divoký kůň dokážou výborně udržovat rozsáhlé plochy krajiny. Vyplývá to z aktualizovaného dokumentu Metodika přirozené pastvy...
Relativistický čas – čas našeho světa

Relativistický čas – čas našeho světa

Pavel Krtouš  |  6. 5. 2024
„Někteří filozofové … se domnívají, že fyzika není schopna popsat nejzákladnější aspekty reality, a zavrhují ji proto jako zavádějící formu...
Čas na poslední kafe

Čas na poslední kafe uzamčeno

Tomáš Knedlík  |  6. 5. 2024
Kávu zbožňujeme pro její vůni a chuť, ale také pro její povzbuzující účinky. Omamná vůně kávy se uvolňuje při pražení, kdy vznikají těkavé...