Léčba genetických „překlepů“
| 5. 2. 2024 | Vesmír 103, 71, 2024/2
Deset pacientů se podrobilo klinickým testům zcela nové léčby, která je odnoží technologie CRISPR. Na rozdíl od zákroků za pomoci CRISPR tu nedochází k přestřižení dvojité šroubovice DNA. Při tzv. editaci bází je na přesně vybrané místo dědičné informace dopraven speciální enzym, který biochemickou reakcí promění chybné písmeno genetického kódu na písmeno, které je v daném místě DNA žádoucí. Metoda má velkou budoucnost, protože záměna jediného písmene genetického kódu stojí v pozadí až 85 % lidských dědičných onemocnění.
Nyní vidíte 27 % článku. Co dál:
Jsem předplatitel, mám plný přístup
Jsem návštěvník
Chci si přečíst celé číslo
Předplatným pomůžete zajistit budoucnost Vesmíru. Více o předplatném →
RUBRIKA: Zákulisí
O autorovi
Jaroslav Petr
Prof. Ing. Jaroslav Petr, DrSc., (*1958) vystudoval Vysokou školu zemědělskou v Praze. Ve Výzkumném ústavu živočišné výroby v Uhříněvsi se zabývá regulací zrání savčích oocytů a přednáší na České zemědělské univerzitě v Praze. Je členem redakční rady Vesmíru.
Doporučujeme
Exploze, které tvoří
Supernovy vytvářejí v mezihvězdném prostředí bubliny. V hustých stěnách bublin vznikají hvězdy. A to, co začalo výbuchem, končí hvězdou.
Mrtví termiti odpovídají na evoluční otázky
Aleš Buček, Jakub Prokop | 6. 1. 2025
Termiti představují odhadem čtvrtinu globální biomasy suchozemských členovců. Naší snahou je pochopit, jak dosáhli ekologického úspěchu, jak se...
Objev země Františka Josefa
Zdeněk Lyčka | 6. 1. 2025
Soukromá rakousko-uherská polární výprava v letech 1872–1874 nedosáhla zamýšleného cíle, jímž bylo proplout Severní mořskou cestou a případně...