Papírově měkké pytlíčky
| 30. 9. 2024Koncem srpna jsem tyto papírově měkké pytlíčky vyfotila na dveřích u chaty zavěšené na pavučině. Jejich velikost se ke špičce blíží jednomu centimetru. Ráda bych věděla něco bližšího k totožnosti původce těchto útvarů.
Odpověď odborníka: Kokony patrně vytvořila snovačka skleníková (Parasteatoda tepidariorum), která je druhotně kosmopolitní a vyskytuje se v blízkosti lidských obydlí. Vytváří veliké sítě se zvonovitým úkrytem, především ve vyhřívaných budovách, jako jsou skleníky či byty.
Některé druhy pavouků kladou málo velkých vajíček, jiné stovky až tisíce vajíček malých. Samice některých druhů nakladou za život řadu snůšek, jiné jedinou. Vajíčka jsou k sobě slepena schnoucí viskózní tekutinou a samice je obvykle obaluje hedvábnými vlákny do podoby kokonu. Někteří naši pavouci (například třesavky) tkají kokon jen s pomocí několik vláken, jiní vyvoří důmyslný útvar z vláken několika typů snovacích žláz. Složité kokony mají z našich druhů například křižáci. Připraví základní destičku, na kterou nakladou vajíčka a uzavřou je do komůrky. Prostor okolo ní zaplní řídkými nadýchanými vlákny a vše zabalí do pevné papírovité schránky. Takové kokony umožňují snůšce přezimovat a vylíhlá mláďata vylezou z komůrky do prostoru s nadýchanými vlákny, kde se svlékají. Stavba kokonu se může významně lišit i v rámci jediné čeledi. Například skákavky rodu Heliophanus vajíčka nebalí do hedvábí, ale kladou je do komůrky, v níž je hlídají; skákavky rodu Marpissa na sebe vrství několik snůšek a vzájemně je izolují hedvábím.
Hedvábné kokony často poskytují vajíčkům komplexní ochranu. Odpuzují vodu a chrání je před navlhnutím. Fungují i jako tepelná izolace a barevné kokony navíc pohlcují sluneční energii. Hlavní funkcí barevných vláken používaných na vnější stěnu kokonu je však patrně kamufláž. Stěna kokonu chrání vajíčka i mechanicky před kusadly predátorů a kladélky parazitů. Vlákna navíc zřejmě nesou repelentní látky odpuzující hmyzí nepřátele. Samice je schopna posoudit kvalitu vytvořeného kokonu. Pokud se jí nepovede, sežere ho a vytvoří nový. Některé Snímek Pavel Balek druhy zvyšují ochrannou funkci kokonu tím, že ho umístí do úkrytu (pod kůru či kameny, mezi sepředené listy ap.). Některé druhy ho maskují kousky odumřelé organické hmoty. Zápředka zvonečková (Agroeca brunnea) svůj bělostný lucerničkovitý kokon zavěšený na krátké stopce na bylinách den po dokončení oplácá bahnem. Někdy samice kokon hlídají, buď volně sedí v jeho blízkosti (např. některé snovačky či pokoutníci punčoškáři), nebo pro něj a pro sebe vytvářejí speciální zámotky (šestiočky, zápřednice, některé skákavky a skálovky) či nory (někteří slíďáci). Samice jiných druhů dokonce nosí kokon všude s sebou. Lovčíci, třesavky či lepovky ho drží v chelicerách, slíďáci ho mají připředený k snovacím bradavkám. Pokud samice slíďáka kokon ztratí, je schopna ho hodiny hledat a někdy přijme i předmět podobné velikosti, o který začne pečovat jako o kokon.
Ke stažení
- článek ve formátu pdf [362,84 kB]