mff2024mff2024mff2024mff2024mff2024mff2024

Aktuální číslo:

2024/3

Téma měsíce:

Elektromobilita

Obálka čísla

Usvědčí testy DNA padělatele léků?

 |  2. 5. 2023
 |  Vesmír 102, 249, 2023/5

Roční světový obrat s padělanými léky dosahuje podle některých odhadů až dvě stě miliard dolarů. Obchod s nimi kvete hlavně v třetím světě, kde padělky lákají nižší cenou. Zločinecké organizace se ve velkém věnují falšování antimalarik, po nichž je vysoká poptávka. Pochybný původ a diskutabilní kvalitu má až každé páté balení léků proti malárii.

Usvědčit výrobce a distributory padělaných léků není jednoduché. Mezinárodní tým pod vedením Paula Newtona z Oxfordské univerzity se pokouší dostat podvodníkům na kobylku pomocí genetických testů. V padělaných lécích proti malárii prodávaných v jihovýchodní Asii vědci pátrali po DNA bakterií, rostlin, hub, zvířat a lidí. Souhrnně se taková DNA označuje jako environmentální čili eDNA, je-li detekována v léčivech, mohlo by se jí říkat „farmbiom“.

Výsledky porovnal Newtonův tým s eDNA izolovanou z pravých antimalarik. V padělaných tabletách genetici odhalili mnohem rozmanitější eDNA. V různých obalech byla odlišná, což naznačuje, že bude možné zjistit jednotlivé výrobce a distributory. Ve farmbiomu jsou také stopy lidské DNA, což slibuje identifikaci konkrétních osob zapojených do výroby a obchodu s padělky.

„Nekvalitní léky jsou vážnou hrozbou pro globální veřejné zdraví. Zatím se však udělalo málo pro inovaci technik k získání použitelných důkazů o původu padělků, jejich producentech a distributorech,“ říká Paul Newton. „Náš pilotní výzkum založený na forenzních metodách dává naději, že s klesajícími náklady na genetickou analýzu by se mohla eDNA stát finančně efektivním nástrojem pro vyšetřovatele.“

Young J. M., Liddicoat C., van Dijk Kj. et al.: Sci. Rep., 2022, DOI: 10.1038/s41598-022-25196-0

Ke stažení

OBORY A KLÍČOVÁ SLOVA: Farmakologie, Kriminalistika, Genetika
RUBRIKA: Mozaika

O autorovi

Jaroslav Petr

Prof. Ing. Jaroslav Petr, DrSc., (*1958) vystudoval Vysokou školu zemědělskou v Praze. Ve Výzkumném ústavu živočišné výroby v Uhříněvsi se zabývá regulací zrání savčích oocytů a přednáší na České zemědělské univerzitě v Praze. Je členem redakční rady Vesmíru.
Petr Jaroslav

Doporučujeme

Jak to bylo, jak to je?

Jak to bylo, jak to je? uzamčeno

Ondřej Vrtiška  |  4. 3. 2024
Jak se z chaotické směsi organických molekul na mladé Zemi zrodil první život? A jak by mohla vypadat jeho obdoba jinde ve vesmíru? Proč vše živé...
Otazníky kolem elektromobilů

Otazníky kolem elektromobilů uzamčeno

Jan Macek, Josef Morkus  |  4. 3. 2024
Elektromobil má některé podstatné výhody. Ale samotné vozidlo je jen jednou ze součástí komplexního systému mobility s environmentálními dopady a...
Návrat lidí na Měsíc se odkládá

Návrat lidí na Měsíc se odkládá uzamčeno

Dušan Majer  |  4. 3. 2024
Tragédie lodi Apollo 1 nebo raketoplánů Challenger a Columbia se již nesmí opakovat. Právě v zájmu vyšší bezpečnosti se odkládají plánované cesty...