i

Aktuální číslo:

2023/3

Téma měsíce:

Růst

Umělé neurony komunikují s nervy

 |  6. 2. 2023
 |  Vesmír 102, 69, 2023/2

Umělé neurony nikoli jako součást umělé neuronové sítě, ale jako skutečné napodobeniny nervových buněk by mohly sehrát důležitou úlohu v medicíně. Nejnovější verze, vytvořená z polymerů se smíšenou iontově-elektronovou vodivostí, vykazuje 15 z 20 klíčových charakteristik skutečných neuronů. Dovede věrně napodobovat aktivaci a deaktivaci sodíkových kanálů v membráně neuronu a produkovat akční potenciály, a to s frekvencí téměř 100 Hz, což zhruba odpovídá frekvenci u biologických neuronů. Autoři výzkumu schopnosti umělých neuronů demonstrovali jejich napojením na bloudivý nerv myši. Dokázali tak stimulovat myší srdce ke výšení tepové frekvence.

Harikesh P. C. et al.: Nature Materials, 2023, DOI: 10.1038/s41563-022-01450-8

Ke stažení

OBORY A KLÍČOVÁ SLOVA: Medicína

O autorovi

Ondřej Vrtiška

Mgr. Ondřej Vrtiška (*1976) je původním vzděláním biolog se specializací na hydrobiologii (PřF UK), utekl z oborů žurnalistika a kulturní antropologie (obojí FSV UK). Od r. 2001 pracuje jako vědecký novinář, na téma „věda v médiích“ přednáší pro vědce i pro laickou veřejnost. Z úžasu nevycházející pozorovatel memetické vichřice. Občas napíná plachty, občas staví větrolam.
Vrtiška Ondřej

Doporučujeme

Čmeláci mají tradice a kulturu

Čmeláci mají tradice a kulturu audiovideo

Jaroslav Petr  |  16. 3. 2023
Vědci byli přesvědčeni, že sociální hmyz, jako jsou včely, mravenci nebo čmeláci, mají většinu svého chování vrozenou. Nyní zjistili, že čmeláci...
Svět, který není

Svět, který není

Ondřej Vrtiška  |  6. 3. 2023
Obrázek šestiprsté ruky na obálce tohoto čísla nenamaloval člověk. Není to ani obtisk skutečné lidské dlaně, které bychom v počítači domalovali...
Velký zázrak a tajemství růstu

Velký zázrak a tajemství růstu

Daniela Zemková  |  6. 3. 2023
Růstový vzorec člověka je jedinečný: mezi období rychlého růstu po narození a v pubertě je vloženo dlouhé období pomalého růstu – naše dětství.

Předplatným pomůžete zajistit budoucnost Vesmíru

Tištěná i elektronická
verze časopisu
Digitální archiv
od roku 1994
Speciální nabídka
pro školy a studenty

 

Objednat předplatné