Bílé listy podzimu
| 4. 12. 2023V sobotu 14. října jsem pobýval v Telči a na pěšině mezi železniční tratí a Staroměstským rybníkem jsem si všiml několika málo kusů zcela bílých listů, ležících mezi spadaným listím náležitě pestrobarevným. Když jsem bílé listy otočil, zespodu byly normálně podzimně barevné. Co zrovna tyto listy, zcela výjimečně mezi všemi okolními, tak dokonale vybělilo? Slunce to pravděpodobně nebylo, cesta leží ve stínu.
Odpověď odborníků: Na snímcích jsou listy topolu bílého (Populus alba), někdy také nazývaného linda. Spodní (nikoliv svrchní) stranu jeho listové čepele zcela pokrývá hustá síť bílých krátkých chloupků (trichom), díky nimž jsou listy zespodu během celého vegetačního období od jara do podzimu jemně bíle plstnaté (odtud jméno stromu). Na podzim listy topolu bílého na svrchní straně žloutnou a hnědnou jako u ostatních opadavých stromů, zatímco spodní strana listu s trichomy svou bílou barvu nemění. Díky tomu se zdá, jakoby byly listy vyběleny. U rybníků a řek u nás v teplejších oblastech se s lindou můžeme setkat celkem často. Původní je na Moravě, v Čechách pravděpodobně původní není.
Kdyby tazatel zkusil trichomy ze spodní strany listu odstranit (oškrábat nehtem, nožem nebo podobně), pravděpodobně by zjistil, že je list pod nimi zbarvený zhruba stejně jako na svrchní straně. Nejde tedy o albinismus v tom smyslu, že by list postrádal chlorofyl a další barviva podílející se na fotosyntéze.
Ke stažení
- článek ve formátu pdf [306,86 kB]