Umělá inteligence porazila lidské piloty
| 30. 10. 2023Když v roce 2019 nejlepší piloti dronů změřili síly s autonomními stroji, výsledek byl jednoznačný: lidmi pilotované drony prolétly závodní trať téměř dvakrát rychleji než roboti. V dalších letech se síly vyrovnávaly, ale pouze pokud se autonomní drony mohly spolehnout na data z externích kamer snímajících celou trať. Letos poprvé umělá inteligence lidské piloty v této disciplíně porazila, přestože drony měly k dispozici pouze informace z integrovaných kamer a akcelerometrů. Rovněž lidé viděli pouze záběry z integrované kamery, jako kdyby seděli v kokpitu letadla.
Systém umělé inteligence Swift se utkal se třemi vítězi mezinárodních soutěží na 75 m dlouhé trati se sedmi branami. Závod se letěl na tři okruhy. Lidé mohli na vytyčené trati týden trénovat, Swift své schopnosti vylepšoval prostřednictvím hlubokého učení s posilováním (Vesmír 100, 31, 2021/1). Drony na trati dosahují rychlosti přes 100 km/h, nezbytná je proto schopnost bleskově zpracovávat data z kamer (viz také s. 620).
Nyní vidíte 59 % článku. Co dál:
O autorovi
Ondřej Vrtiška
Původním vzděláním biolog se specializací na hydrobiologii (PřF UK), utekl z oborů žurnalistika a kulturní antropologie (obojí FSV UK). Od r. 2001 pracoval jako vědecký novinář (ABC, Český rozhlas, TÝDEN, iHNed.cz), na téma „věda v médiích“ přednáší pro vědce i pro laickou veřejnost. Věnuje se popularizaci vědy, spolupracuje s Učenou společností České republiky. Z úžasu nevycházející pozorovatel memetické vichřice. Občas napíná plachty, občas staví větrolam.