i

Aktuální číslo:

2024/5

Téma měsíce:

Čas

Obálka čísla

Tleskání je také věda

 |  2. 10. 2023
 |  Vesmír 102, 542, 2023/10

Dva akustici z technické univerzity na Krétě se zabývali výzkumem, jak nejlépe tleskat. Možná bychom byli v pokušení říci „Jejich starosti na naši hlavu“, ale nejde o vyjádření uznání výkonu; tlesknutí se používá nejen jako levný zdroj zvuku pro jednoduché vyšetření akustických charakteristik prostorů, ale rovněž k ovládání elektrických spotřebičů, pro zvukovou interakci s počítačem, ke komunikaci mezi lidmi a roboty nebo např. k lokalizaci mobilního telefonu.

Ve svých měřeních rozlišovali jedenáct konfigurací rukou při tleskání (viz obr.).

Rozdílný zvuk vyvolá tlesknutí dlaněmi na plocho nebo dlaněmi mírně klenutými tak, aby utvořily vzduchovou kapsu (např. A1+ na obr.)

Nejhlasitěji tleskáte, když držíte dlaně v úhlu přibližně 45 stupňů vůči sobě a jen zčásti překryté (A2). Nejnižší tóny zase vytvoříte, když jsou dlaně opět v úhlu 45 stupňů, ale zcela se překrývají (A1+). Tlesknutí plochými dlaněmi vytlačuje nakonec vzduch tak rychle, že vzniká rázová vlna.

Hercům, muzikantům či přednášejícím je nejspíše lhostejné, jakou konfigurací dlaní vyjadřujete uznání jejich výkonu, avšak pro použití tleskání jako „bodového zdroje zvuku“ k měření akustických charakteristik je optimální konfigurace A1+.

Papadakis N. M., Stavroulakis G. E.: Acoustics, 2020, DOI: 10.3390/acoustics2020015

Ke stažení

OBORY A KLÍČOVÁ SLOVA: Fyzika
RUBRIKA: Mozaika

O autorovi

Ivan Boháček

Mgr. Ivan Boháček (*1946) absolvoval Matematicko-fyzikální fakultu UK v Praze. Do roku 1977 se zabýval v Ústavu fyzikální chemie J. Heyrovského molekulovou spektroskopií, do roku 1985 detektory ionizujících částic v pevné fázi v Ústavu pro výzkum, výrobu a využití radioizotopů. Spolu s Z. Pincem a F. Běhounkem je autorem knihy o fyzice a fyzicích Newton by se divil (Albatros, Praha 1975), a se Z. Pincem pak napsali ještě knihu o chemii Elixíry života a smrti (Albatros, Praha 1976). Ve Vesmíru působí od r. 1985.
Boháček Ivan

Doporučujeme

Divocí kopytníci pečují o krajinu

Divocí kopytníci pečují o krajinu

Josef Matyáš  |  6. 5. 2024
Zubr, pratur a divoký kůň dokážou výborně udržovat rozsáhlé plochy krajiny. Vyplývá to z aktualizovaného dokumentu Metodika přirozené pastvy...
Relativistický čas – čas našeho světa

Relativistický čas – čas našeho světa

Pavel Krtouš  |  6. 5. 2024
„Někteří filozofové … se domnívají, že fyzika není schopna popsat nejzákladnější aspekty reality, a zavrhují ji proto jako zavádějící formu...
Čas na poslední kafe

Čas na poslední kafe uzamčeno

Tomáš Knedlík  |  6. 5. 2024
Kávu zbožňujeme pro její vůni a chuť, ale také pro její povzbuzující účinky. Omamná vůně kávy se uvolňuje při pražení, kdy vznikají těkavé...