Svědectví o „době dřevěné“
| 2. 10. 2023„Tento nález mění způsob, jakým přemýšlím o našich raných předcích. Zapomeňte na ‚dobu kamennou‘. Podívejte se, co tito lidé dokázali: využili svou inteligenci, představivost a zručnost, aby ze dřeva vytvořili něco, co nikdy předtím neviděli a co nikdy předtím neexistovalo. Proměnili své okolí, aby si zjednodušili život. Ti lidé nám byli podobnější, než jsme si mysleli,“ komentuje Larry Barham z Liverpoolské univerzity objev, který s kolegy publikoval v časopise Nature. V sedimentech nad vodopády na řece Kalambo v Zambii poblíž hranic s Tanzanií (a jezera Tanganika) odkryli dřevěnou konstrukci, která je nejstarším dosud nalezeným dokladem o využití dřeva jako konstrukčního materiálu.
Dvě klády, příčně propojené pomocí zjevně záměrně vyrobeného zářezu, na sobě nesou stopy po opracování dřevěnými nástroji, které ležely poblíž. Datování pomocí luminiscence stimulované infračerveným zářením ukázalo stáří 476 000 (±23 000) let.
O využití dřeva ranými homininy máme málo dokladů, protože dřevo se rychle rozkládá. Nález u řeky Kalambo umožnilo uložení dřeva v říčních sedimentech bez přístupu kyslíku.
Autoři publikované studie se domnívají, že klády mohly sloužit pro konstrukci vyvýšené plošiny nebo obytných staveb – nezbytné adaptace pro život v často zaplavované oblasti. Objev mimo jiné zpochybňuje dosavadní přesvědčení, že tehdejší hominini žili nomádským způsobem života. Úsilí vložené do zbudování velkých dřevěných konstrukcí naznačuje usedlý životní styl.
Barham L. et al.: Nature, 2023, DOI: 10.1038/s41586-023-06557-9
Ke stažení
- článek ve formátu pdf [632,06 kB]