Aktuální číslo:

2023/3

Téma měsíce:

Růst

Oblečte se spisovně

 |  5. 9. 2022
 |  Vesmír 101, 588, 2022/9

Pravděpodobně jste už někdy narazili na příměr, že mluvit a psát spisovně ve formálních situacích je stejně slušné, a tudíž žádoucí jako oblékat do divadla společenský oděv. V čem tato paralela nesedí?

Vybrat oblečení před návštěvou divadla nám sice může dát docela zabrat, ale v principu je to jednorázová akce. Ve zvoleném modelu strávíme v divadle celou dobu. I kdyby naše skříně přetékaly, je množství oblečení v nich omezené a omezená je i jejich kombinovatelnost. Komunikace je ale živelný proces. Množství jazykových prostředků – slov, jejich tvarů i slovních spojení, a zejména pak kombinací toho všeho – je v podstatě neomezené.

Oblékání i volba jazykového kódu mají tedy společné jedno: vyznění celku leží právě v kombinacích. Prosté černé tričko nebo slovo hotový samy o sobě nejsou podezřelé. Černé triko v kombinaci s plyšovým overalem nebo bikinami už ale tvoří specifický celek, stejně jako spojení jsem z vás úplně hotová jakožto ocenění dobré práce úřednice. Kombinace trička s overalem je ovšem statická, v jednom obléknutí neprochází zásadním vývojem, zatímco kombinování jazykových prostředků do celku komunikace je dynamické budování mnohaposchoďové stavby, která se nám mění pod rukama.

Můžu si předem říct, že budu mluvit spisovně. Jenže zaprvé: co je to ta spisovnost? Dodržování kodifikace, která je sama stará tak, že by mohla mít tři děti a syndrom vyhoření? Nebo je snaha o spisovnost snahou volit jen ty prostředky, které pokládám za formální, laicky řečeno „slušné“? Kvůli různým zkušenostem a schopnostem ovšem každý vnímáme v jazyce jako vhodné pro formální projev něco trochu jiného. K tomu hned zadruhé: co když je komunikace dialogická? Všichni se necháváme ovlivnit tím, jak s námi komunikují ti druzí. I když se rozhodnu pro formálnost, můžu od ní pod vlivem uvolněného jazykového projevu úředníka nebo zkoušejícího jednoduše upouštět. V divadle se nedá průběžně převlékat tak, abychom splývali s okolím. V jazykovém projevu ale můžu od původního plánu být plně spisovná vědomě nebo nevědomě upustit a raději komunikovat nerušivě. Komunikace je kontinuální, proměnlivá a má nespočet těžko odlišitelných fází.

Potřeba vzít si do divadla motýlka a potřeba mluvit spisovně jsou z velké části sociální konstrukty. Sociálně destruktivními se stávají až tehdy, když za jejich nedodržení ostatní penalizujeme. Máloco nás totiž dráždí tolik jako to, když si někdo dovolí být svobodnější, než si dovolujeme my sami.

Ke stažení

OBORY A KLÍČOVÁ SLOVA: Lingvistika

O autorovi

Hana Dufková

Mgr. Hana Prokšová, Ph.D., (*1986) vystudovala český jazyk a literaturu a estetiku na FF UK. Pracuje v Ústavu českého jazyka a teorie komunikace FF UK, devět let pracovala v oddělení jazykové kultury Ústavu pro jazyk český AV ČR, jako externí revizorka spolupracuje s Cermatem. Zabývá se didaktikou jazyka a popularizací vědy, zajímá ji jazyková změna a český znakový jazyk. Aktuálně je na rodičovské dovolené a paběrky sil věnuje tvorbě výukových materiálů, učebnice a popularizačnímu twitterovému účtu @lingvojazyce. Přestala věřit v to, že se jazyk dá a má dát usměrnit. Jednou by ráda vařila pivo a pečovala o seniory.

Doporučujeme

Čmeláci mají tradice a kulturu

Čmeláci mají tradice a kulturu audiovideo

Jaroslav Petr  |  16. 3. 2023
Vědci byli přesvědčeni, že sociální hmyz, jako jsou včely, mravenci nebo čmeláci, mají většinu svého chování vrozenou. Nyní zjistili, že čmeláci...
Svět, který není

Svět, který není

Ondřej Vrtiška  |  6. 3. 2023
Obrázek šestiprsté ruky na obálce tohoto čísla nenamaloval člověk. Není to ani obtisk skutečné lidské dlaně, které bychom v počítači domalovali...
Velký zázrak a tajemství růstu

Velký zázrak a tajemství růstu

Daniela Zemková  |  6. 3. 2023
Růstový vzorec člověka je jedinečný: mezi období rychlého růstu po narození a v pubertě je vloženo dlouhé období pomalého růstu – naše dětství.

Předplatným pomůžete zajistit budoucnost Vesmíru

Tištěná i elektronická
verze časopisu
Digitální archiv
od roku 1994
Speciální nabídka
pro školy a studenty

 

Objednat předplatné