Příbuzný je kamarád
| 11. 7. 2022Byl bych rád, kdyby mi někdo podrobněji objasnil následující tvrzení, které se vyskytuje ve Wikipedii, heslo Mravencovití, kapitola Pohlaví potomstva: „Přitom se geny na potomstvo přenášejí haplodiploidně, takže dělnice nemají navzájem společných pouze 50 % genů (jak je běžné např. u savců), ale 75 % genů.“
Při haplodiploidním určení vzniká jedno pohlaví (téměř výhradně samec)1) z neoplozeného vajíčka a druhé pohlaví z vajíčka oplozeného. U mravenců existuje v tomto systému více variant, což vylučuje možnost univerzální odpovědi. Jednu z variant celého systému si lze snadno vysvětlit na jiném blanokřídlém hmyzu – včele medonosné.
Včelí superspermie
Pohlaví je u včely určeno jinak, než je běžné u savců či ptáků. Samice (matky a dělnice) jsou diploidní – nesou dvě sady chromozomů – a trubci (samci) haploidní – mají jen jednu sadu. V jednoduchosti: Pohlaví určuje jeden gen (csd – complementary-sex-determiner), který existuje v mnoha alelách (sekvenčně odlišných formách). Pokud je tento gen přítomen jen v jedné kopii – alele, vyvine se trubec, pokud ve dvou různých alelách, pak samice. Pokud jsou alely shodné, pak takový jedinec (trubec) nedokončí vývoj – za normálních okolností je samčí larva záhy sežrána dělnicemi. V laboratorních podmínkách se diploidní samci dospělosti dožijí.