i

Aktuální číslo:

2022/7

Téma měsíce:

Rovnováha

Jak se stal čmelák rybou

 |  11. 7. 2022
 |  Vesmír 101, 416, 2022/7

To není název ztřeštěné bajky pro děti, ale realita v americkém státě Kalifornie. Soud tu rozhodl, že čtyři druhy čmeláků budou skutečně klasifikovány jako ryby. Ačkoliv se to může zdát jako bizarní a nesmyslná systematická transformace, důvody, které k ní vedly, jsou velmi bohulibé. Čmeláci se díky ní konečně dočkali ochrany tamní legislativy. Organizace CESA (California Endangered Species Act) totiž nyní chrání asi 250 původních druhů a poddruhů ptáků, savců, ryb, obojživelníků, plazů a rostlin. Aby se do tohoto seznamu nějaký další druh dostal, musí splňovat určitá kritéria. Jedním z nich je právě náležitost do jedné z uvedených kategorií.

Environmentalisté, kteří se snažili pro čmeláky získat potřebnou ochranu, proto museli vymyslet, jak je dostat do seznamu, v němž chybějí odpovídající kategorie. Řešení nabízela kategorie ryb, která zahrnuje nejen ryby jako takové, ale také měkkýše, korýše a jiné bezzobratlé. A protože čmeláci jsou bezobratlí, bylo nasnadě je vsunout právě tam, což se nakonec podařilo.

I když je tento způsob ochrany poněkud komplikovaný a poukazuje spíš na ohebnost zákona, účel byl pro tentokrát splněn. Podle odhadů IUCN je 28 % čmeláků v Severní Americe na pokraji vyhynutí. Vzhledem k tomu, jak důležitou ekosystémovou roli spolu s dalšími opylovači hrají, je to alarmující číslo. Jejich úbytek ohrožuje nejen biodiverzitu, ale také úrodu, na níž jsou lidé existenčně závislí. Až třetina produkovaného jídla se neobejde bez opylovačů. A proto i zavilí systematici budou muset skousnout, že čmeláci jsou nyní ryby. 

www.xerces.org

Ke stažení

OBORY A KLÍČOVÁ SLOVA: Ekologie
RUBRIKA: Mozaika

O autorovi

Tereza Vlasatá

 

Doporučujeme

Sirovodík chrání spermie mužů

Sirovodík chrání spermie mužů audio

Jaroslav Petr  |  18. 7. 2022
Samci savců včetně mužů si ve varlatech vyrábějí toxický plyn. S jeho pomocí chrání spermie před poškozením v nepříznivých podmínkách.
„Méně jíst a více cvičit!“

„Méně jíst a více cvičit!“ uzamčeno

Adam Obr  |  12. 7. 2022
Tuto radu dostal prakticky každý, kdo se někdy ve svém životě rozhodl zhubnout. Snížit „aspoň o dvě kila“ hmotnost svých tukových zásob...
Spolupráce s Ruskem po 24. únoru 2022

Spolupráce s Ruskem po 24. únoru 2022 uzamčeno

Vladimír Wagner  |  11. 7. 2022
Ruská invaze dopadá i na vědeckou spolupráci, mnohé z mezinárodních projektů byly po invazi zrušeny nebo jsou významně ohroženy. Zmínit lze třeba...

Předplatným pomůžete zajistit budoucnost Vesmíru

Tištěná i elektronická
verze časopisu
Digitální archiv
od roku 1994
Speciální nabídka
pro školy a studenty

 

Objednat předplatné