i

Aktuální číslo:

2024/6

Téma měsíce:

Éčka

Obálka čísla

Astronomové spojují síly pro ochranu temné oblohy

 |  28. 2. 2022
 |  Vesmír 101, 146, 2022/3

Mezinárodní astronomická unie (IAU) zřizuje Centrum pro ochranu temné a tiché oblohy před rušením satelitními konstelacemi. Jeho činnost budou koordinovat observatoř SKA (soustava radioteleskopů budovaná v Austrálii a Jihoafrické republice) a NOIRLab americké Národní vědecké nadace.

IAU je znepokojena rostoucím počtem satelitních konstelací vypouštěných na nízké oběžné dráhy, které ohrožují astronomická pozorování (viz také Vesmír 101, 28, 2022/1). Světlo odražené od povrchu satelitů vadí především přehledovým dalekohledům snímajícím velké oblasti oblohy, radioteleskopy pro změnu ruší rádiová komunikace mezi satelity a Zemí.

V současné době kolem Země obíhá už asi 2800 satelitů ze soukromých konstelací zajišťujících internetové připojení. Nejznámější je Starlink společnosti SpaceX, stovky satelitů vypustil brtiský OneWeb a připravují se další, např. projekt Kuiper od Amazonu. Celkem se brzy může jednat až o 50 000 satelitů.

Nově zřízené centrum má sbírat data, koordinovat aktivity organizací i jednotlivců angažovaných v ochraně temné oblohy, vést jednání s provozovateli o technických řešeních snižujících odrazivost satelitů, lobbovat za přijetí zákonů na ochranu temné oblohy a usnadňovat dialog mezi všemi aktéry. 

Ke stažení

OBORY A KLÍČOVÁ SLOVA: Věda a společnost, Astronomie a kosmologie
RUBRIKA: Zákulisí

O autorovi

Ondřej Vrtiška

Mgr. Ondřej Vrtiška (*1976) je původním vzděláním biolog se specializací na hydrobiologii (PřF UK), utekl z oborů žurnalistika a kulturní antropologie (obojí FSV UK). Od r. 2001 pracuje jako vědecký novinář, na téma „věda v médiích“ přednáší pro vědce i pro laickou veřejnost. Z úžasu nevycházející pozorovatel memetické vichřice. Občas napíná plachty, občas staví větrolam.
Vrtiška Ondřej

Doporučujeme

Genová terapie ALS: jsme na začátku naděje

Genová terapie ALS: jsme na začátku naděje

Je to krutá a zatím nevyléčitelná nemoc. Amyotrofická laterální skleróza. Americká léková agentura FDA však nedávno schválila pro medicínskou...
(Ne)umělá sladidla

(Ne)umělá sladidla uzamčeno

Adam Obr  |  3. 6. 2024
Když loni v létě zařadilo WHO aspartam na seznam látek, které mají potenciál způsobovat rakovinu, dosáhla diskuse o škodlivosti nekalorických...
Příběhy řasových éček

Příběhy řasových éček

Richard Lhotský  |  3. 6. 2024
Přídatné látky v potravinách, familiárně přezdívané pro svůj kód éčka, vzbuzují u řady lidí obavy a strach. Přesto se mezi nimi najdou i látky...