Novinky v léčbě vysoké hladiny cholesterolu
| 31. 1. 2022Každý, kdo trochu sleduje trendy v oblasti léčiv, si musel všimnout ohromného nárůstu používání léků snižujících hladinu lipidů v krvi (hypolipidemik) ze skupiny statinů na přelomu tisíciletí. Od té doby tato léčiva terapii hypercholesterolemie, a zvláště zvýšených hladin LDL-cholesterolu, zcela ovládla.
Stalo se tak hlavně díky atorvastatinu (Lipitor, Sortis, Torvacard) a rosuvastatinu (Crestor, Rosucard). Řada firem se pokoušela získat podíl na tomto velice lukrativním segmentu léčiv a snažila se vyvinout léčiva působící jiným mechanismem. Přesto donedávna byl jediným takovým léčivem zavedeným do terapie v posledních dvaceti letech ezetimib (Zetia) firmy Merck, který ve střevech selektivně blokuje vstřebávání cholesterolu a je užíván hlavně v kombinaci se statiny.
Zřejmě potenciálně nejzajímavější skupinou takto vyvíjených hypolipidemik byly inhibitory CETP (cholesteryl ester transfer proteinu). Látky tohoto typu zvyšují hladiny HDL-cholesterolu tím, že blokují aktivitu CETP, který normálně v organismu převádí HDL (často označován jako „dobrý“ nebo „hodný“ cholesterol) na LDL a VLDL („špatné“ nebo „zlé“ cholesteroly).
Před vypršením patentů na atorvastatin firma Pfizer vsadila právě na tyto látky a vyvíjela torcetrapib, který měl firmě nahradit úbytek zisku poté, co se stane atorvastatin generikem. Sázka na torcetrapib se ale nevyplatila, pro vedlejší účinky byl vývoj zastaven prakticky až po ukončení fáze III klinického hodnocení. V klinickém hodnocení bylo zastaveno i několik dalších látek působících tímto mechanismem, jako například dalcetrapib firmy Hoffmann–La Roche (2013), evacetrapib firmy Eli Lilly (2015) a anacetrapib firmy Merck (2017). Látky prokazatelně snižují LDL a VLDL a výrazně zvyšují HDL, celkově byl ale účinek na kardiovaskulární systém v klinických studiích srovnatelný s placebem.
„Newton látce věřil natolik, že si zaregistroval opět firmu Esperion a za 5 milionů dolarů koupil od firmy Pfizer práva na ETC-1002.“
V poslední době se výzkum soustředil hlavně na inhibici peptidu PCSK9, který se vyskytuje v řadě tkání, nejvíce ale v játrech. Za normálního stavu LDL-receptor na povrchu hepatocytů vychytává z krve LDL-cholesterol, který je pak v hepatocytech metabolizován. PCSK9 se ale na tento receptor váže a jeho schopnost odstraňovat z krve LDL-cholesterol snižuje. Snižuje navíc i počet LDL-receptorů na povrchu buněk. Inhibice tohoto enzymu pak způsobí zvýšení transportu LDL-cholesterolu z krve do buněk a následně snížení hladiny plazmatických lipoproteinů LDL.