Hledání života na Marsu
| 5. 12. 2022Americké vozítko Perseverance se na Marsu pohybuje v deltě vyschlé řeky, která se před 3,5 miliardy let vlévala do velkého jezera. Cílem výzkumu jsou tehdejší usazeniny, které se od té doby proměnily ve skálu, a mohly by proto uchovávat stopy tehdejšího marsovského života.
V polovině září vozítko zkoumalo horninu, obsahující prozatím nejvyšší množství organických látek ze všech vzorků analyzovaných během mise. Hornina obsahuje organické molekuly na bázi uhlíku, ale i další prvky, včetně dusíku, fosforu či síry. K analýze slouží přístroj, kterým sonda pomocí laseru snímá obroušený povrch horniny a detekuje minerály či organické látky.
Perseverance už organické látky v horninách nalezla dříve, poslední vzorky však pocházejí z místa, ve kterém sedimentační procesy probíhaly za podmínek pro život zvláště příznivých. I když nejde o přímý důkaz existence života, jejich přítomnost je minimálně dalším podpůrným argumentem.
Sonda nyní odebrané vzorky veze na palubě. Americká agentura NASA v nejbližších letech plánuje vyslat do oblasti robota, který je převezme a vrátí se s nimi zpět na Zemi, kde je bude možné v laboratořích prozkoumat mnohem důkladněji. Vzorky by měly z rudé planety dorazit nejdříve v roce 2033.
Witze A.: Nature, 2022, DOI: 10.1038/d41586-022-02968-2
Ke stažení
- článek ve formátu pdf [450,01 kB]