i

Aktuální číslo:

2021/7

Téma měsíce:

Požáry

Průhledná motýlí křídla

 |  12. 7. 2021
 |  Vesmír 100, 425, 2021/7

Jak se morfologicky liší průhledná křídla některých motýlů od běžných motýlích křídel, hrajících všemi barvami? Odpověď přinesl detailní výzkum babočkovitého motýla Greta oto, obývajícího Střední a Jižní Ameriku. Během ontogenetického vývoje se v průhledných částech křídla výrazně snižuje počet buněk, z nichž se tvoří šupinky. Liší se i uspořádání jejich cytoskeletu. Výsledkem je menší počet šupinek, které navíc nejsou ploché, ale připomínají spíše štětiny. Na membráně křídla jsou navíc tenké nanosloupečky tvořené dlouhými alkanovými řetězci (především C25H52 a C27H56), které fungují jako antireflexní vrstva.

Pomerantz A. F. et al.: J. Exp. Biol., 2021, DOI: 10.1242/jeb.237917

Ke stažení

OBORY A KLÍČOVÁ SLOVA: Fyziologie, Entomologie

O autorovi

Ondřej Vrtiška

Mgr. Ondřej Vrtiška (*1976) je původním vzděláním biolog se specializací na hydrobiologii (PřF UK), utekl z oborů žurnalistika a kulturní antropologie (obojí FSV UK). Od r. 2001 pracuje jako vědecký novinář, na téma „věda v médiích“ přednáší pro vědce i pro laickou veřejnost. Z úžasu nevycházející pozorovatel memetické vichřice. Občas napíná plachty, občas staví větrolam.
Vrtiška Ondřej

Doporučujeme

Požáry v krajině

Požáry v krajině

Jiří Sádlo  |  12. 7. 2021
Centrální paradigma čili ústřední hláška vědeckého oboru ekologie ohně by mohla znít skromně: je normální, že příroda občas hoří.
Tropické štěnice v evropských domácnostech

Tropické štěnice v evropských domácnostech

Uplynulý rok nám poskytl cennou, i když bolestnou lekci. Ukázal, jaké cesty se v globalizující lidské společnosti otevírají některým patogenům...
Výhody nitridových polovodičů

Výhody nitridových polovodičů

Alice Hospodková  |  12. 7. 2021
V posledních pětadvaceti letech pronikly do polovodičového průmyslu nitridové polovodiče, založené na sloučeninách dusíku s prvky III. skupiny –...

Předplatným pomůžete zajistit budoucnost Vesmíru

Tištěná i elektronická
verze časopisu
Digitální archiv
od roku 1994
Speciální nabídka
pro školy a studenty

 

Objednat předplatné