Arktida2024banner1Arktida2024banner1Arktida2024banner1Arktida2024banner1Arktida2024banner1Arktida2024banner1

Aktuální číslo:

2024/12

Téma měsíce:

Expedice

Obálka čísla

Vyčasujte si se mnou

 |  3. 5. 2021
 |  Vesmír 100, 344, 2021/5

Distanční vzdělávání přináší nečekané výzvy. Dcera ve 3. třídě dostala za úkol vyčasovat sloveso číst a posmutněle pak přišla s tím, že z úkolu dostala dvojku, protože zapomněla v minulém čase uvést tvary pro různé rody (četl/a/o). V první chvíli se ve mně vzbouřil ochranářský instinkt, protože rody slovesných příčestí přece nejsou výsledkem časování, ale stížnost jsem nesepisoval, maje máslo na hlavě, že jsme úkol odevzdávali na poslední chvíli a bez řádné rodičovské kontroly.

Ukázalo se ale, že je to zajímavá příležitost k demonstraci toho, kolik v češtině slovesných tvarů je. Nejprve si ujasněme, že budeme tvary počítat bez ohledu na homonymii, např. tvar četly tak budeme evidovat dvakrát, jak pro rod mužský neživotný (třeba stroje), tak pro rod ženský (dcery).

V oznamovacím způsobu je situace jednoduchá: 6 tvarů v přítomném čase (3 osoby × 2 čísla), 12 tvarů v budoucím – jednou 6 pro analytické tvoření (budu číst) a podruhé 6 pro tvoření syntetické (přečtu) a 21 tvarů pro minulý čas (každá osoba v jednotném čísle má 3 rody, v množném pak čtyři, protože rozlišujeme životnost). Podmiňovací způsob, protože je tvořen rovněž příčestím, je podobný minulému času, takže tu máme 21 tvarů pro přítomný kondicionál (četl bych) a 21 tvarů pro minulý (byl bych četl). Zbývá rozkazovací způsob, ten má pouze 3 tvary, infinitiv s dvěma (číst a čísti) a pomalu umírající přechodníky (3 tvary pro přítomný a 3 pro minulý). V součtu to dělá přesně 86 tvarů, a to jsme nechali stranou téměř už neexistující plusquamperfektum (byl četl) a perfektum (mám přečteno), které by přispěly dohromady dalšími 27 tvary.

Jenomže to jsme pouze u rodu činného. Přidáme-li pasivum, počet se značně zvýší, protože tam, kde máme v aktivu tvarů jenom 6 (třeba v oznamovacím způsobu přítomného času), se v pasivu objeví tvarů 21 (jsem čten/a/o…). Po propočítání všech tvarů trpného rodu dospíváme k pěknému číslu 228. Ani to ovšem nemusí být konečná, protože bychom neměli zapomínat, že u sloves je negace v zásadě rovněž gramatickou kategorií, jejím přidáním se tak v maximalistické variantě dostáváme k číslu 510!

Ještěže jsme ten úkol dělali ve spěchu, tohle by se asi na stránku v učebnici nevešlo.

Ke stažení

OBORY A KLÍČOVÁ SLOVA: Lingvistika

O autorovi

Václav Cvrček

Václav Cvrček, Ph.D., (*1981) vystudoval bohemistiku, lingvistiku a fonetiku na FF UK. V disertační práci na oboru matematická (korpusová) lingvistika se věnoval otázce regulace jazyka a lingvistických intervencí do jazykového vývoje. V současnosti je vědeckým pracovníkem Ústavu Českého národního korpusu FF UK (www.korpus.cz).

Doporučujeme

Pěkná fotka, nebo jen fotka pěkného zvířete?

Pěkná fotka, nebo jen fotka pěkného zvířete?

Jiří Hrubý  |  8. 12. 2024
Takto Tomáš Grim nazval úvahu nad svou fotografií ledňáčka a z textové i fotografické části jeho knihy Ptačí svět očima fotografa a také ze...
Do srdce temnoty

Do srdce temnoty uzamčeno

Ladislav Varadzin, Petr Pokorný  |  2. 12. 2024
Archeologické expedice do severní Afriky tradičně směřovaly k bývalým či stávajícím řekám a jezerům, což téměř dokonale odvádělo pozornost od...
Vzhůru na tropický ostrov

Vzhůru na tropický ostrov

Vojtěch Novotný  |  2. 12. 2024
Výpravy na Novou Guineu mohou mít velmi rozličnou podobu. Někdo zakládá osadu nahých milovníků slunce, jiný slibuje nový ráj na Zemi, objevuje...