Aktuální číslo:

2021/10

Téma měsíce:

Domestikace

Příjmení zapsané v genech

 |  3. 5. 2021
 |  Vesmír 100, 277, 2021/5

ad Vesmír 100, 60, 2021/1

V článku je uvedeno, že: „S relativně vysokou pravděpodobností jsou kriminalisté schopni předpovědět z DNA příjmení pachatele...“. Zní to poněkud fantasticky. Bylo by možné blíže to vysvětlit?

Jan Betlach, Havlíčkův Brod

Odpověď autora: Možnost předpovědět příjmení z chromozomu Y zní sice fantasticky, ale do určité míry existuje již dnes. V roce 2000 byla ve Velké Británii publikována pilotní studie, v níž vědci studovali příjmení jednoho z kolegů – Sykes. Na základě analýzy prokázali, že u 21 z 48 náhodně vybraných jedinců tohoto jména se vyskytoval také shodný chromozom Y (tento chromozom nerekombinuje, nepromíchává genetický materiál a přenáší se z otce na syna). Ostatní Sykesové měli chromozom odlišný, a pocházeli tedy z jiných rodových linií. Jde o důsledek skutečnosti, že zmíněné příjmení je v Británii časté, a má proto více zakladatelských linií.

Další studie z roku 2009 zaměřená na 40 britských příjmení ukázala, že nejsilnější vazba na specifické sekvence na chromozomu Y je u vzácnějších příjmení.

Že stejné závěry platí i pro další národy, zjistili odborníci z Katalánska v roce 2015. Analýzou 50 příjmení u více než 2000 mužů odhalili, že spolehlivost předpovědi katalánských příjmení na bázi analýzy chromozomů Y je kolem 60 %.

Z toho vyplývá, že podle specifických sekvencí na chromozomu Y bude možno stanovovat příjmení, zejména ta vzácnější, s minimem zakladatelských linií. Při vyhodnocování však musíme být opatrní například kvůli faktorům, jako je falešné otcovství.

Literatura

Lízal P.: DNA jako občanský průkaz. Lekce z genetiky. Masarykova univerzita Brno, nakladatelství Muni Press, 2019.

Ke stažení

OBORY A KLÍČOVÁ SLOVA: Genetika

O autorech

Eduard Kejnovský

Jan Betlach

Doporučujeme

Chrání estrogeny před těžkým průběhem covidu-19?

Chrání estrogeny před těžkým průběhem covidu-19?

Estrogeny jsou pohlavní ženské hormony, které nejenom řídí funkce pohlavního systému, ale významně ovlivňují většinu orgánů a tkání ženského...
Nejlepší cesta, kterou máme

Nejlepší cesta, kterou máme

Eva Bobůrková  |  4. 10. 2021
Člověk se nechová jen racionálně, když se rozhoduje, a to nejen o svých penězích, ale i na pracovním trhu nebo u volebních uren. Jak se občané...
Domestikace zvířat – občas jinak a mimoděk?

Domestikace zvířat – občas jinak a mimoděk?

Jan Robovský  |  4. 10. 2021
Proces domestikace a jeho dílčí aspekty přitahují pozornost vědců nejedné disciplíny. Tento zájem umožňuje jednou za čas získaná data...

Předplatným pomůžete zajistit budoucnost Vesmíru

Tištěná i elektronická
verze časopisu
Digitální archiv
od roku 1994
Speciální nabídka
pro školy a studenty

 

Objednat předplatné