Vesmírná školaVesmírná školaVesmírná školaVesmírná školaVesmírná školaVesmírná škola

Aktuální číslo:

2025/1

Téma měsíce:

Exploze

Obálka čísla

Příjmení zapsané v genech

 |  3. 5. 2021
 |  Vesmír 100, 277, 2021/5

ad Vesmír 100, 60, 2021/1

V článku je uvedeno, že: „S relativně vysokou pravděpodobností jsou kriminalisté schopni předpovědět z DNA příjmení pachatele...“. Zní to poněkud fantasticky. Bylo by možné blíže to vysvětlit?

Jan Betlach, Havlíčkův Brod

Odpověď autora: Možnost předpovědět příjmení z chromozomu Y zní sice fantasticky, ale do určité míry existuje již dnes. V roce 2000 byla ve Velké Británii publikována pilotní studie, v níž vědci studovali příjmení jednoho z kolegů – Sykes. Na základě analýzy prokázali, že u 21 z 48 náhodně vybraných jedinců tohoto jména se vyskytoval také shodný chromozom Y (tento chromozom nerekombinuje, nepromíchává genetický materiál a přenáší se z otce na syna). Ostatní Sykesové měli chromozom odlišný, a pocházeli tedy z jiných rodových linií. Jde o důsledek skutečnosti, že zmíněné příjmení je v Británii časté, a má proto více zakladatelských linií.

Další studie z roku 2009 zaměřená na 40 britských příjmení ukázala, že nejsilnější vazba na specifické sekvence na chromozomu Y je u vzácnějších příjmení.

Že stejné závěry platí i pro další národy, zjistili odborníci z Katalánska v roce 2015. Analýzou 50 příjmení u více než 2000 mužů odhalili, že spolehlivost předpovědi katalánských příjmení na bázi analýzy chromozomů Y je kolem 60 %.

Z toho vyplývá, že podle specifických sekvencí na chromozomu Y bude možno stanovovat příjmení, zejména ta vzácnější, s minimem zakladatelských linií. Při vyhodnocování však musíme být opatrní například kvůli faktorům, jako je falešné otcovství.

Literatura

Lízal P.: DNA jako občanský průkaz. Lekce z genetiky. Masarykova univerzita Brno, nakladatelství Muni Press, 2019.

Ke stažení

OBORY A KLÍČOVÁ SLOVA: Genetika

O autorech

Eduard Kejnovský

Jan Betlach

Doporučujeme

Exploze, které tvoří

Exploze, které tvoří uzamčeno

Supernovy vytvářejí v mezihvězdném prostředí bubliny. V hustých stěnách bublin vznikají hvězdy. A to, co začalo výbuchem, končí hvězdou.
Mrtví termiti odpovídají na evoluční otázky

Mrtví termiti odpovídají na evoluční otázky uzamčeno

Aleš Buček, Jakub Prokop  |  6. 1. 2025
Termiti představují odhadem čtvrtinu globální biomasy suchozemských členovců. Naší snahou je pochopit, jak dosáhli ekologického úspěchu, jak se...
Objev země Františka Josefa

Objev země Františka Josefa

Zdeněk Lyčka  |  6. 1. 2025
Soukromá rakousko-uherská polární výprava v letech 1872–1874 nedosáhla zamýšleného cíle, jímž bylo proplout Severní mořskou cestou a případně...