Aktuální číslo:

2022/7

Téma měsíce:

Rovnováha

Volali z Vesmíru

 |  1. 3. 2021
 |  Vesmír 100, 146, 2021/3

Časopis Vesmír mne provází již od dětství – tatínek ho odebíral a velmi rád četl. Proto jsem jeho název vždy vnímala jako samozřejmost. Jenže v mluvené řeči se malá a velká písmenka nerozlišují, a to občas vede k půvabným situacím.

Když jsem byla ředitelkou jednoho z ústavů Akademie věd, přijali jsme novou vedoucí technicko-hospodářské správy – ekonomku, která ve vědecké instituci předtím nepracovala a o existenci časopisu Vesmír nic nevěděla. Při jejím nástupu jsem ji upozornila na fakt, že vědečtí pracovníci jsou specifičtí – velmi kreativní, soustředění na svůj obor, ale v dalších aspektech života se občas chovají poněkud zvláštně. Krátce nato jsme měly domluvenou schůzku na určitou hodinu. Kolegyně přišla přesně, jenže chvilku předtím mi zavolali z redakce Vesmíru a hovor se trochu protáhl. Po jeho skončení jsem cítila potřebu se kolegyni omluvit a řekla jsem: „Já se omlouvám, ale musela jsem to vyřídit, volali z Vesmíru.“ V tu chvíli jsem v jejích očích viděla úlek a podezření, že jednoho z těch specifických vědců má právě před sebou.

Ale nejen mluvený projev, někdy může půvabně vypadat i psaná forma. Když se redakce Vesmíru přestěhovala z budovy Akademie věd do nových prostor, často ji v budově někdo hledal. A tak se na příslušných dveřích objevilo oznámení: „Vesmír se odstěhoval, telefonní čísla zůstávají".

Ke stažení

OBORY A KLÍČOVÁ SLOVA: Věda a společnost, 150 let Vesmíru
RUBRIKA: Vesmír a já

O autorovi

Eva Zažímalová

 

Doporučujeme

Sirovodík chrání spermie mužů

Sirovodík chrání spermie mužů audio

Jaroslav Petr  |  18. 7. 2022
Samci savců včetně mužů si ve varlatech vyrábějí toxický plyn. S jeho pomocí chrání spermie před poškozením v nepříznivých podmínkách.
„Méně jíst a více cvičit!“

„Méně jíst a více cvičit!“ uzamčeno

Adam Obr  |  12. 7. 2022
Tuto radu dostal prakticky každý, kdo se někdy ve svém životě rozhodl zhubnout. Snížit „aspoň o dvě kila“ hmotnost svých tukových zásob...
Spolupráce s Ruskem po 24. únoru 2022

Spolupráce s Ruskem po 24. únoru 2022 uzamčeno

Vladimír Wagner  |  11. 7. 2022
Ruská invaze dopadá i na vědeckou spolupráci, mnohé z mezinárodních projektů byly po invazi zrušeny nebo jsou významně ohroženy. Zmínit lze třeba...

Předplatným pomůžete zajistit budoucnost Vesmíru

Tištěná i elektronická
verze časopisu
Digitální archiv
od roku 1994
Speciální nabídka
pro školy a studenty

 

Objednat předplatné