Aktuální číslo:

2021/6

Téma měsíce:

Fluor

Volali z Vesmíru

 |  1. 3. 2021
 |  Vesmír 100, 146, 2021/3

Časopis Vesmír mne provází již od dětství – tatínek ho odebíral a velmi rád četl. Proto jsem jeho název vždy vnímala jako samozřejmost. Jenže v mluvené řeči se malá a velká písmenka nerozlišují, a to občas vede k půvabným situacím.

Když jsem byla ředitelkou jednoho z ústavů Akademie věd, přijali jsme novou vedoucí technicko-hospodářské správy – ekonomku, která ve vědecké instituci předtím nepracovala a o existenci časopisu Vesmír nic nevěděla. Při jejím nástupu jsem ji upozornila na fakt, že vědečtí pracovníci jsou specifičtí – velmi kreativní, soustředění na svůj obor, ale v dalších aspektech života se občas chovají poněkud zvláštně. Krátce nato jsme měly domluvenou schůzku na určitou hodinu. Kolegyně přišla přesně, jenže chvilku předtím mi zavolali z redakce Vesmíru a hovor se trochu protáhl. Po jeho skončení jsem cítila potřebu se kolegyni omluvit a řekla jsem: „Já se omlouvám, ale musela jsem to vyřídit, volali z Vesmíru.“ V tu chvíli jsem v jejích očích viděla úlek a podezření, že jednoho z těch specifických vědců má právě před sebou.

Ale nejen mluvený projev, někdy může půvabně vypadat i psaná forma. Když se redakce Vesmíru přestěhovala z budovy Akademie věd do nových prostor, často ji v budově někdo hledal. A tak se na příslušných dveřích objevilo oznámení: „Vesmír se odstěhoval, telefonní čísla zůstávají".

Ke stažení

OBORY A KLÍČOVÁ SLOVA: Věda a společnost, 150 let Vesmíru
RUBRIKA: Vesmír a já

O autorovi

Eva Zažímalová

 

Doporučujeme

Havlův Vesmír

Havlův Vesmír

Ivan Boháček  |  31. 5. 2021
Vesmír byl časopis mých prvních námluv s vědou a dodnes se pamatuji, jak jsem jako kluk měl vždy radost z nového čísla…
35 let s HIV

35 let s HIV

Eva Bobůrková  |  31. 5. 2021
Přítomnost nové záhadné choroby oficiálně potvrdily americké úřady, když 5. června 1981 oznámily podezřelý výskyt pneumocystické pneumonie u pěti...
Fluor v organických sloučeninách

Fluor v organických sloučeninách

Jaroslav Kvíčala  |  31. 5. 2021
Z přírody známe jen asi dvacet organických sloučenin obsahujících atomy fluoru. Člověk jich ale syntetizoval mnohem víc a organofluorová chemie...

Předplatným pomůžete zajistit budoucnost Vesmíru

Tištěná i elektronická
verze časopisu
Digitální archiv
od roku 1994
Speciální nabídka
pro školy a studenty

 

Objednat předplatné