i

Aktuální číslo:

2024/6

Téma měsíce:

Éčka

Obálka čísla

SARS-CoV-2: delta se dokáže skrýt imunitnímu systému

 |  1. 11. 2021
 |  Vesmír 100, 660, 2021/11

Některé mutace vznikající replikací viru SARS-CoV-2 nemají na chování viru žádný vliv, jiné zrychlují replikaci a některé pomáhají viru uniknout imunitní odpovědi našeho organismu, a tím například způsobit menší účinnost vakcín. Takovou mutací je i nyní rozšířená varianta delta, která byla poprvé identifikována koncem roku 2020. Zatímco předchozí alfa je vysoce infekční, ale citlivá k protilátkám vyvolaným nemocí covid-19 nebo očkováním, delta se pravděpodobně rozšířila jak díky vysoké infekčnosti, tak kvůli schopnosti vyhnout se neutralizujícím protilátkám imunitního systému.

Zkoumání séra z krve lidí po prodělaném covidu-19 prokázalo, že delta je k přirozeně vytvořeným protilátkám 5× méně citlivá než alfa. Ani lidé s dokončeným očkováním (dvě dávky vakcíny Pfizer nebo Oxford/AstraZeneca) nejsou před variantou delta tak dobře chráněni jako před alfou. Naočkovaní potřebují k zastavení delty 8× víc protilátek ve srovnání s variantami Wuhan nebo alfa.

Vyšší infekčnost delty jsme prokázali studiem mutací SARS-CoV-2 na umělých orgánech napodobujících chování lidských dýchacích cest in vitro. Důvodem, proč se delta dostává do buněk účinněji než ostatní varianty, je, že má na svém povrchu více spike proteinů, které jsou odpovědné za vstup viru do buněk. Další evoluční výhodou delty je, že se virus množí řádově rychleji než varianta alfa.

Tyto poznatky se potvrzují v běžném životě. Analýza epidemiologických dat od 100 infikovaných zdravotníků ze tří nemocnic v Dillí ukázala, že převážná většina infikovaných zdravotníků, kteří byli naočkováni proti SARS-CoV-2, byla infikována delta variantou.

Infekce variantou delta u naočkovaných zdravotníků představuje problém. I když má člověk jen mírné příznaky, může nakazit lidi ve svém okolí. U jedinců s preexistujícími zdravotními problémy může být průběh nemoci covid-19 těžký. Proto bychom měli zvážit posílení imunitní odpovědi po očkování, hlavně mezi zdravotníky. A také je potřeba stále dodržovat opatření omezující šíření infekce, a to i v době, kdy je většina populace proočkována.

Mlcochova P. et al.: Nature, 2021, DOI: 10.1038/s41586-021-03944-y

Ke stažení

OBORY A KLÍČOVÁ SLOVA: Imunologie, Virologie, Covid-19
RUBRIKA: Mozaika

O autorovi

Petra Mlčochová

 

Mlčochová Petra

Doporučujeme

Genová terapie ALS: jsme na začátku naděje

Genová terapie ALS: jsme na začátku naděje

Je to krutá a zatím nevyléčitelná nemoc. Amyotrofická laterální skleróza. Americká léková agentura FDA však nedávno schválila pro medicínskou...
(Ne)umělá sladidla

(Ne)umělá sladidla uzamčeno

Adam Obr  |  3. 6. 2024
Když loni v létě zařadilo WHO aspartam na seznam látek, které mají potenciál způsobovat rakovinu, dosáhla diskuse o škodlivosti nekalorických...
Příběhy řasových éček

Příběhy řasových éček

Richard Lhotský  |  3. 6. 2024
Přídatné látky v potravinách, familiárně přezdívané pro svůj kód éčka, vzbuzují u řady lidí obavy a strach. Přesto se mezi nimi najdou i látky...