Aktuální číslo:

2021/1

Téma měsíce:

Roboti

Odraz vlny

 |  4. 1. 2021
 |  Vesmír 100, 64, 2021/1

Jazyk je odraz doby a texty kolem nás ukazují, jak ji prožíváme. Toto neplatí pouze pro suchopárné poučky o jazykovém vývoji. Pomocí současných jazykových korpusů můžeme sledovat aktuální vývoj v použití slov covid, koronavirus a jejich odvozenin v roce 2020 (viz graf). A není to pouze zpráva o tom, že se nám v jazyce zabydlelo slovo, které jsme v něm ještě v lednu neměli. Je to výpověď o pandemii, stejně reálná a relevantní jako grafy ukazující nárůsty nakažených, hospitalizovaných a zemřelých.

Na rozdíl od notoricky známých zdravotních statistik, kde jsme mohli sledovat jen malý hrbolek v první vlně ve srovnání s masivním nárůstem na podzim, se zdá, jako by využití slov souvisejících s novým virem zažívalo strmý nárůst právě v jarních měsících, který se v druhé vlně neopakuje. Platí to především pro hlavní proud internetové žurnalistiky (mainstream jako idnes, novinky, aktualne atp.), v menší míře i pro poloveřejnou komunikaci na facebooku.

Pokud čtenář očekává vysvětlení, musím ho zklamat. Údaje o relativní četnosti slov spojených s covidem a koronavirem nicméně ukazují na to, jak jsme pandemii v jednotlivých fázích vnímali. Zatímco na jaře jsme byli v zajetí jednoho tématu (o to víc, že jsme to prožívali často na svých home officech, odkázáni na online média), druhá vlna už tolik mediální pozornosti nepřilákala. Možná i proto jsme ji nebrali tak vážně, přestože medicínská realita byla v porovnání s první vlnou nesrovnatelně horší.

Toto je totiž obrázek, který budou mít leckteří pamětníci v podvědomí uložený spíš než „objektivní“ realitu, kterou budoucí historici vydolují z archivů hygienických stanic.

Ke stažení

OBORY A KLÍČOVÁ SLOVA: Lingvistika, Covid-19

O autorovi

Václav Cvrček

Václav Cvrček, Ph.D., (*1981) vystudoval bohemistiku, lingvistiku a fonetiku na FF UK. V disertační práci na oboru matematická (korpusová) lingvistika se věnoval otázce regulace jazyka a lingvistických intervencí do jazykového vývoje. V současnosti je vědeckým pracovníkem Ústavu Českého národního korpusu FF UK (www.korpus.cz).

Doporučujeme

Jeden trhák, co zaplatí náklady

Jeden trhák, co zaplatí náklady

Eva Bobůrková  |  4. 1. 2021
Po vysoké škole aspirantura, pak vojenská služba, návrat do ústavu na jaře 1987. Ale pak přišla turbulentní devadesátá léta. „V roce 1992 jsem se...
Autonomní zabijáci

Autonomní zabijáci

David Černý  |  4. 1. 2021
O životě a smrti na bitevním poli stále ještě rozhoduje člověk, i když samotné provedení smrtícího útoku se čím dál více svěřuje dronům a moderním...
Kriminalizace amatérské entomologie

Kriminalizace amatérské entomologie

Sběr a výzkum hmyzu má v České republice pevné kořeny a dlouholetou tradici. V současné době však zažívá těžké časy. Kromě odlivu zájmu mladých...

Předplatným pomůžete zajistit budoucnost Vesmíru

Tištěná i elektronická
verze časopisu
Digitální archiv
od roku 1994
Speciální nabídka
pro školy a studenty

 

Objednat předplatné