Aktuální číslo:

2020/5

Téma měsíce:

Sítě

Robot stokrát jinak

 |  4. 5. 2020
 |  Vesmír 99, 308, 2020/5

Čapkovské slovo robot, pocházející ze hry R.U.R., od jejíhož napsání letos uplyne rovných sto let, žije v české slovní zásobě dodnes a má se čile k světu. Robotická revoluce a robotechnologie razantně vstupují do naší každodennosti, a tak se můžeme dočíst, že včely budou nahrazeny robotickým dronem; firma se živí robotickým obchodováním s měnovými a komoditními deriváty; nový záchranářský robot se umí vetřít i do stísněných prostor apod.

Vyskytují se zkratková slova, jejichž jedním z komponentů je právě robot, a jejichž užití zdaleka nezůstává omezeno pouze na příběhy a filmy žánru sci-fi nebo fantasy: fembot (ženský robot, výraz z anglického female (žena) a českého robot) a jeho česká podoba ženbot; aerobot [blend z anglického aerial (vzdušný) a robot], jakýsi létající robot, který dokáže v letu změnit tvar pro překonání překážek, využitelný mj. při výzkumu těles sluneční soustavy; nanobot (miniaturní robot ovládaný nanopilotem), pomocí něhož by se v budoucnu daly „opravovat rozbité součástky“ lidského těla.

Mezi pracovními inzeráty se v poslední době objevuje nová profese – učitel chatbotu (chatovacího robota). Jedná se o počítačový program schopný napodobovat lidskou komunikaci. Existuje také duševní porucha, americkými psychology nazývaná robotismus, která hrozí lidem dlouhodobě udržujícím vysoké pracovní tempo a překonávajícím i únavu. Její nositelé podléhají svému striktnímu dennímu plánování do té míry, že jednotlivé úkony začnou plnit zcela automaticky.

Samotné slovo robot vychází z historického pojmu robota, v původním významu označujícího ,povinnou neplacenou práci, kterou musel poddaný vykonávat pro feudální vrchnost‘. Dnes můžeme pozorovat, že se výraz robot stává základem pro nejrůznější další slova, kupříkladu robotroll (robot pro šíření dezinformací a propagandy na sociálních sítích a v diskusních fórech) nebo robotér (pracovník obsluhující roboty a provádějící zároveň jejich servis). Na to, zda se však tato označení stanou skutečně perspektivními jednotkami našeho lexikonu, si ale musíme patrně ještě chvíli počkat.

A tak si nezbývá než přát, aby toto nenápadné slůvko nedalo vzniknout takovému pojmenování stroje nebo zařízení, které by ve svém důsledku namísto prospěchu pro lidskou civilizaci znamenalo spíš její zotročení či dokonce ohrožení.

Ke stažení

OBORY A KLÍČOVÁ SLOVA: Lingvistika

O autorovi

Barbora Procházková

Mgr. Barbora Procházková (*1973) vystudovala obor překladatelství a tlumočnictví (francouzština a ruština) na Filozofické fakultě UK v Praze. V Ústavu pro jazyk český AV ČR, v. v. i., se věnuje lexikologii a lexikografii. Je členkou autorského kolektivu připravovaného Akademického slovníku současné češtiny (www.slovnikcestiny.cz).

Doporučujeme

Čmeláci vyřešili Molyneuxův problém

Čmeláci vyřešili Molyneuxův problém audio

Jaroslav Petr  |  24. 5. 2020
„Když se nevidomý člověk naučí hmatem rozeznat různé předměty, pozná je na první pohled, když se mu navrátí zrak?“ ptal už v roce 1688 William...
Můj život s viry

Můj život s viry

Michal Anděl  |  4. 5. 2020
Když jsem byl malý kluk, rodiče se báli, že děti mohou onemocnět poliomyelitidou, tedy dětskou obrnou. Dětem kvůli ní atrofovaly svaly na...
Jim Peebles a dospívání kosmologie

Jim Peebles a dospívání kosmologie

Giovanni Acquaviva, Jiří Langer  |  4. 5. 2020
Moderní kosmologie objevila nové složky hmoty a energie vesmíru. Za teoretické objevy v kosmologii byla v roce 2019 polovina Nobelovy ceny za...

Předplatným pomůžete zajistit budoucnost Vesmíru

Tištěná i elektronická
verze časopisu
Digitální archiv
od roku 1994
Speciální nabídka
pro školy a studenty

 

Objednat předplatné