i

Aktuální číslo:

2023/3

Téma měsíce:

Růst

Nová čeleď neotenních brouků

 |  4. 5. 2020
 |  Vesmír 99, 257, 2020/5

Nové druhy hmyzu entomologové popisují jak na běžícím pásu, rozmanitost této skupiny ještě není zdaleka zmapována. Nová čeleď se ale přece jen tak často nevidí. Tým, jehož členem je i Robin Kundrata z PřF Univerzity Palackého v Olomouci, nyní v brazilském Atlantickém lese popsal novou čeleď brouků Jurasaidae, do níž (zatím) patří tři druhy dvou rodů, Jurasai a Tujamita. Je pro ně charakteristická neotenie (zachování juvenilních znaků v pohlavní dospělosti). Samečci jsou okřídlení, samičky se však příliš neliší od svých larev. Na snímku kopulace páru Jurasai itajubense.

Rosa S. P. et al.: Sci. Rep., 2020, DOI: 10.1038/s41598-020-58416-6

Ke stažení

OBORY A KLÍČOVÁ SLOVA: Entomologie

O autorovi

Ondřej Vrtiška

Mgr. Ondřej Vrtiška (*1976) je původním vzděláním biolog se specializací na hydrobiologii (PřF UK), utekl z oborů žurnalistika a kulturní antropologie (obojí FSV UK). Od r. 2001 pracuje jako vědecký novinář, na téma „věda v médiích“ přednáší pro vědce i pro laickou veřejnost. Z úžasu nevycházející pozorovatel memetické vichřice. Občas napíná plachty, občas staví větrolam.
Vrtiška Ondřej

Doporučujeme

Čmeláci mají tradice a kulturu

Čmeláci mají tradice a kulturu audiovideo

Jaroslav Petr  |  16. 3. 2023
Vědci byli přesvědčeni, že sociální hmyz, jako jsou včely, mravenci nebo čmeláci, mají většinu svého chování vrozenou. Nyní zjistili, že čmeláci...
Svět, který není

Svět, který není

Ondřej Vrtiška  |  6. 3. 2023
Obrázek šestiprsté ruky na obálce tohoto čísla nenamaloval člověk. Není to ani obtisk skutečné lidské dlaně, které bychom v počítači domalovali...
Velký zázrak a tajemství růstu

Velký zázrak a tajemství růstu

Daniela Zemková  |  6. 3. 2023
Růstový vzorec člověka je jedinečný: mezi období rychlého růstu po narození a v pubertě je vloženo dlouhé období pomalého růstu – naše dětství.

Předplatným pomůžete zajistit budoucnost Vesmíru

Tištěná i elektronická
verze časopisu
Digitální archiv
od roku 1994
Speciální nabídka
pro školy a studenty

 

Objednat předplatné