Aktuální číslo:

2021/7

Téma měsíce:

Požáry

Opět jeden vymírající pták

 |  3. 3. 2020
 |  Vesmír 99, 183, 2020/3

1930: Je to kalifornský kondor, Gymnogyps californianus. Tento obrovský americký sup je velmi jasně odlišen od svého jihoamerického bratrance, hlavně pokud jde o barvu peří a nedostatek masitého výrůstku na hlavě. Barvy je spíše hnědočerné, kdežto jihoamerický kondor je sytě černý. Kalifornský kondor byl dříve rozšířen od Utahu a Arizony až po jižní Oregon.

Dnes je omezen na jižní Kalifornii a přechází do Dolní Kalifornie mexické. Teprve nedávno konstatovala Audubonská společnost, že pták je téměř již na vymření a vyzvala Williama a Irenu Finlayovy, aby ptáka studovali. […] Dnes (kondoři) valem mizejí. Příčiny toho jsou několikeré. Předně je to neukázněnost střelců, kteří dnes prohledávají i nejodlehlejší kouty a střílejí po všem, co jim přijde do cesty. Nepomohly zde dosud prosby Audubonské společnosti, aby alespoň těchto vzácných ptáků bylo šetřeno. Je to dále poslední dobou hrabivost sběratelů, kteří opatřují materiál pro sbírky. Je totiž zajímavo, že ve sbírkách a museích zoologických je kalifornského kondora daleko méně než na př. vymřelé alky velké. Konečně, a to zdá se nejhlavnější příčinou rychlého ubývání tohoto zajímavého ptáka, je to změna hospodaření v tamějších krajinách, které omezuje dobytkářství a které se stará o odstranění padlých zvířat, aby se nešířily dobytčí nákazy. Zdechliny pak byly hlavní potravou tohoto kondora. Avšak přes to nevzdává se Audubonova společnost naděje, že, ač v omezeném počtu, přece snad bude tento vzácný pták zachován.

J. S. P. (Vesmír 8, 166, 1930/7)

2020: Zpráva vyšla v době, kdy se populace kondora kalifornského velmi rychle zmenšovala. Zatímco v roce 1890 čítala odhadem 600–800 jedinců, o padesát let později jich ornitologové napočítali sotva stovku. Lovci je stříleli a trávili jak v (mylném) domnění, že kondoři útočí na hospodářská zvířata, tak pro pouhou zábavu z lovu. K tomu se později přidalo znečištění olovem a pesticidy, které zvýšilo úmrtnost mláďat. A jak článek správně upozorňuje, důležitou roli hrála i ztráta zdrojů potravy související s proměnou hospodářství. Počet volně žijících kondorů dále klesal – až na nulu: r. 1987 bylo posledních devět jedinců odloveno a boj o zachování druhu se soustředil na jejich rozmnožení v zajetí. Zbývalo jich 27 (Vesmír 82, 283, 2003/5). O pět let později se jejich počet zvýšil na padesát. Nastala další etapa záchrany: reintrodukce do volné přírody. Neobešla se bez problémů, ale postupně se populace začala zvětšovat. Na území Kalifornie, Arizony, Utahu a mexického státu Baja California dnes žije asi 250 jedinců, zhruba stejný počet v zajetí. Kondor kalifornský stále zůstává na seznamu IUCN jako kriticky ohrožený, ale nechybělo mnoho a červená značka se v seznamu mohla změnit na černou: vyhynulý.

Ke stažení

OBORY A KLÍČOVÁ SLOVA: Ornitologie
RUBRIKA: Vertikála

O autorovi

Ondřej Vrtiška

Mgr. Ondřej Vrtiška (*1976) je původním vzděláním biolog se specializací na hydrobiologii (PřF UK), utekl z oborů žurnalistika a kulturní antropologie (obojí FSV UK). Od r. 2001 pracuje jako vědecký novinář, na téma „věda v médiích“ přednáší pro vědce i pro laickou veřejnost. Z úžasu nevycházející pozorovatel memetické vichřice. Občas napíná plachty, občas staví větrolam.
Vrtiška Ondřej

Doporučujeme

Jak můžeme dosáhnout vynikající úrovně výuky?

Jak můžeme dosáhnout vynikající úrovně výuky?

Clément Lafon Placette  |  14. 7. 2021
Jak poznáte, že jste odvedl dobrou práci? Pokud jste obeznámeni s neurolingvistickým programováním (nebo jste studentem, kterého jsem měl to...
Požáry v krajině

Požáry v krajině

Jiří Sádlo  |  12. 7. 2021
Centrální paradigma čili ústřední hláška vědeckého oboru ekologie ohně by mohla znít skromně: je normální, že příroda občas hoří.
Dobře už bylo

Dobře už bylo uzamčeno

David Storch  |  12. 7. 2021
„Biologická rozmanitost Země od prvohor po dnešek roste, ale tento nárůst byl přerušen pěti masovými vymíráními, z nichž to zatím poslední...

Předplatným pomůžete zajistit budoucnost Vesmíru

Tištěná i elektronická
verze časopisu
Digitální archiv
od roku 1994
Speciální nabídka
pro školy a studenty

 

Objednat předplatné