Albatrosi hledají pytláky
| 3. 3. 2020Ne, v titulku není chyba, podmět si s předmětem neprohodil místo. Vědci z francouzského Centra pro biologická studia, společného pracoviště CNRS a univerzity v La Rochelle, využili toho, že albatrosi létají na velké vzdálenosti a vidina snadné kořisti je přitahuje k rybářským lodím. Vybavili proto 170 albatrosů miniaturním zařízením, které přijímá signál systémů Argos a GPS. Kromě toho registruje radary ve svém okolí.
Díky albatrosům lze odhalit radary, jejichž GPS souřadnice nekorespondují s žádným záznamem v systému automatické identifikace (AIS), který by měly mít zapnutý všechna plavidla. Lodi bez aktivního AIS tedy s velkou pravděpodobností provozují ilegální rybolov, případně jinou nekalou činnost. Albatrosi monitorují vody jižní části Indického oceánu o rozloze 47 milionů km2. První výsledky ukazují, že v mezinárodních vodách nemá systém AIS zapnutý více než třetina lodí.
Weimerskirch H. et al.: PNAS, DOI: 10.1073/pnas.1915499117
Ke stažení
- článek ve formátu pdf [336,91 kB]
O autorovi
Ondřej Vrtiška
Původním vzděláním biolog se specializací na hydrobiologii (PřF UK), utekl z oborů žurnalistika a kulturní antropologie (obojí FSV UK). Od r. 2001 pracoval jako vědecký novinář (ABC, Český rozhlas, TÝDEN, iHNed.cz), na téma „věda v médiích“ přednáší pro vědce i pro laickou veřejnost. Věnuje se popularizaci vědy, spolupracuje s Učenou společností České republiky. Z úžasu nevycházející pozorovatel memetické vichřice. Občas napíná plachty, občas staví větrolam.