Aktuální číslo:

2020/6

Téma měsíce:

Léky pro budoucnost

Digitalizace v nedaleké budoucnosti

 |  3. 2. 2020
 |  Vesmír 99, 69, 2020/2

Ad Vesmír 98, 659, 2019/11

Nejsem futurolog, a tak se v duchu ptám, zdali se mohu pokusit o předvídání nepříliš vzdálené budoucnosti. Zkusím to a soustředím se pouze na digitální oblast v době míru.

V současnosti se hodně mluví o digitalizaci, od které se očekává rozšíření do všech oblastí lidské činnosti. Problém vidím v zabezpečení strategických oblastí, jako je zdravotnictví, vodní hospodářství, elektrické sítě, zásobování, doprava apod. Tyto oblasti jsou ve většině případů připojeny na internet, a jsou tedy ohroženy útoky hackerů, operujících buď jednotlivě, nebo ve skupinách organizovaných nadnárodními společnostmi. Je známo, že 100% zabezpečení neexistuje, a že tedy odborníci budou muset pečlivě zvažovat, co připojit na internet a co z hlediska bezpečnosti má pracovat pouze v autonomním režimu. Varovným případem je nedávný útok na nemocnici v Benešově, který vyřadil z provozu zařízení na mnoho dní a mohl dokonce ohrozit i lidské životy na jednotce intenzivní péče. Nejnovějším případem je hackerský útok na společnost OKD, která musela přerušit těžbu ve všech dolech na Karvinsku. A co teprve dlouhodobé výpadky strategicky důležitých oblastí po útoku hackerů? Je země na tuto možnost připravena?

Další z oblastí, o kterých se často mluví, je digitalizace administrativy. Nejen politici, ale často ani IT specialisté si neuvědomují, že snaha o propojení složitých databází administrativy země a jejich zabezpečení může přinést problémy, které se nepodaří zvládnout.

Obtížně řešitelným oříškem bude i snaha o zavedení samořiditelných aut například v městské dopravě. Je možné si představit přepnutí auta do režimu autopilota na dálnici. Ale i tam může docházet k tomu, že řidič po požití alkoholu, drog anebo při telefonování využije této možnosti a přestane sledovat pohyb vozidla. Následkem bude další navýšení počtu dopravních nehod.

Otázkou tedy zůstává, zda digitalizace život vždycky zjednodušuje, anebo ho naopak komplikuje. Po čase se může ukázat, že optimismus vkládaný do digitalizace některých oblastí bude muset být korigován.

Příspěvek byl redakčně krácen a upraven.

Ke stažení

OBORY A KLÍČOVÁ SLOVA: Informatika

O autorovi

Naďa Dragounová

 

Doporučujeme

Paradoxy infekce způsobené SARS-CoV-2

Paradoxy infekce způsobené SARS-CoV-2

Jiří Beneš, Ladislav Machala  |  1. 6. 2020
Přestože řada otázek čeká na vysvětlení, vědci rychle skládají obraz infekce novým virem.
O líných algoritmech, logice a hledání cest pro roboty

O líných algoritmech, logice a hledání cest pro roboty uzamčeno

Pavel Surynek  |  1. 6. 2020
Jak přimět desetiletí propracovávané všemožné triky pracovat na hledání optimální cesty pro mobilní roboty k dosažení cíle a chytře odřezávat...
Potíže s hrochy

Potíže s hrochy uzamčeno

Pavel Hošek  |  1. 6. 2020
Hroši, ač tvorové obojživelní, údajně neumějí plavat. Opravdu neumějí? A pokud ne, jak mohli v minulosti proniknout na rozmanité ostrovy, na nichž...

Předplatným pomůžete zajistit budoucnost Vesmíru

Tištěná i elektronická
verze časopisu
Digitální archiv
od roku 1994
Speciální nabídka
pro školy a studenty

 

Objednat předplatné