i

Aktuální číslo:

2021/9

Téma měsíce:

Vzdělávání

Prodejte lyže

 |  7. 12. 2020
 |  Vesmír 99, 688, 2020/12

Všechny klimatické modely, ať už optimistické, či pesimistické, se neúprosně shodují na celkovém poklesu sněhové pokrývky v Evropě. Týká se to všech nadmořských výšek a ušetřeny nezůstanou ani taková pohoří, jako jsou Alpy. Masový zimní turismus na našem kontinentu zřejmě spěje ke konci.

Nejpostiženější budou nadmořské výšky pod 1200 m n. m., které by o svůj sníh měly přijít do konce tohoto století zcela. Pochopitelně se to týká i nadmořské výšky kolem 3000 m n. m., kde se očekává pokles sněhové pokrývky o polovinu v porovnání se současným stavem. Podobně se zmenší zásoby vody vázané během zimy ve sněhu. V současné době by měl být dostatek přírodního sněhu garantován ve výškách 1400 m n. m., ale již kolem r. 2085 se tato výšková hranice posune do 2400– 2600 m. Klimatické změny navíc postihnou i délku setrvání sněhové pokrývky. Ve výšce 2000 m n. m. se doba se souvislou sněhovou pokrývkou zkrátí v průměru o 2 týdny v roce 2035, a roku 2085 dokonce o 11 týdnů.

Pokud k uvedeným efektům dojde, bude to mít fatální důsledky pro zimní turismus, který je na počasí silně závislý. Jen v Evropě bude nárůst teploty o 2 °C znamenat pokles o 10 milionů osobonocí za sezonu, v přepočtu na peníze jde zhruba o 780 milionů eur. Postiženy budou především Rakousko, Francie, Itálie a Švýcarsko, kde se nalézá 83 % z celkové délky všech evropských sjezdových tratí.

Podnikatelé v sektoru zimního turismu a vlastníci lyžařských areálů už leccos tuší a nepříznivé dopady klimatických změn na zdroj své obživy se snaží oddalovat. Masivními investicemi do zařízení na tvorbu umělého sněhu se pokoušejí zvýšit svou konkurenceschopnost a umělé zasněžování sjezdovek je chápáno jako efektivní strategie proti změnám klimatu. Sněhové dělo není žádná novinka, bylo vynalezeno již r. 1950. Od té doby se počet zasněžovaných sjezdovek stále zvyšuje. Dnes je zasněžovacím zařízením vybaveno 67 % sjezdovek v Rakousku, 39 % ve Švýcarsku a kolem 20 % v Německu a Francii.

Nyní vidíte 42 % článku. Co dál:

Jsem předplatitel, mám plný přístup
Jsem návštěvník
Chci si přečíst celé číslo
Předplatným pomůžete zajistit budoucnost Vesmíru. Více o předplatném
OBORY A KLÍČOVÁ SLOVA: Klimatologie
RUBRIKA: Glosy

O autorovi

Miroslav Zeidler

RNDr. Miroslav Zeidler, Ph.D., (*1970) vystudoval Přírodovědeckou fakultu Univerzity Palackého v Olomouci. Na katedře ekologie a životního prostředí této fakulty se zabývá ekologií horských ekosystémů.

Doporučujeme

Záhada zhasínající hvězdy vyřešena

Záhada zhasínající hvězdy vyřešena

Záhada velkého pohasnutí Betelgeuze (Vesmír 100, 106, 2021/2) se zdá být více méně rozřešena. Důležitým klíčem byla pozorování povrchu hvězdy...
Převrácená výuka a nová role učitele

Převrácená výuka a nová role učitele

Zdeněk Hurák  |  6. 9. 2021
Co je a co určitě není převrácená výuka? Jaké jsou její cíle? Pokusím se vyvrátit několik oblíbených mýtů a nabídnu vlastní učitelské zkušenosti...
O myších (v podzemí) a lidech

O myších (v podzemí) a lidech uzamčeno

Radim Šumbera  |  6. 9. 2021
Čtenář dobrodružné literatury ví, že pro člověka a jeho žaludek byla důležitá velká zvířata, zejména savci. Vzpomeňme na lovce mamutů, indiány a...

Předplatným pomůžete zajistit budoucnost Vesmíru

Tištěná i elektronická
verze časopisu
Digitální archiv
od roku 1994
Speciální nabídka
pro školy a studenty

 

Objednat předplatné