i
Kronika deseti milionů let v historii Země
| 2. 11. 2020 | Vesmír 99, 648, 2020/11
Mezi evropskými pískovcovými oblastmi vyniká Českosaské Švýcarsko nejen impozantností skalních stěn, ale i zastiženým stratigrafickým rozsahem. Výplň české křídové pánve zde má charakter pískovců a slepenců o mocnosti 800 metrů. Časově tyto sedimenty zasahují od stupně cenoman (stáří 97 milionů let) přes celý stupeň turon a – zejména na saském území – přesahují až do spodního coniaku (stáří 88 milionů let). Jejich dokonalé trojrozměrné odkrytí zajišťuje soustava hlubokých údolí a roklí, které se nakonec sbíhají do labského kaňonu hlubokého až 300 m. Dnešní údolní síť tak umožňuje jedinečný náhled do procesů transportu a usazování hrubého úlomkovitého materiálu při severním okraji pánve po dobu téměř deseti milionů let.
Nyní vidíte 16 % článku. Co dál:
Jsem předplatitel, mám plný přístup
Jsem návštěvník
Chci si přečíst celé číslo
Předplatným pomůžete zajistit budoucnost Vesmíru. Více o předplatném →
OBORY A KLÍČOVÁ SLOVA: Geologie
RUBRIKA: Glosy
O autorovi
Jiří Adamovič
Mgr. Jiří Adamovič, CSc. (*1965) vystudoval geologii na Přírodovědecké fakultě UK. V Geologickém ústavu AV CR v Praze se zabývá geologií sedimentárních pánví.
Doporučujeme
Hvězdy, které se červenají
Soňa Ehlerová | 2. 6. 2025
Existují dvě skupiny lidí, kteří při slově „červenání“ pociťují výrazně nelibé pocity. Do první patří ti, kteří se hodně rdí a jimž to zároveň...
Barva krve, moci a života
Jan Turek | 2. 6. 2025
Červená barva není ani trochu neutrální. Její vnímání člověkem má velmi široké rozpětí. Je pro nás barvou lásky a života, ale také krve,...
Červená v říši zvířat 
Jaroslav Petr | 2. 6. 2025
Jasnými barvami živočichové varují své okolí, ale také lákají partnery. Červené zbarvení získávají mnoha rozličnými způsoby.